Круглий двір
- Архітектура
- Фортеці
- Круглий двір
Показати зміст
На північному сході країни, в Сумській області, розташувалося затишне і дуже красиве містечко Тростянець. Місце привертає увагу величезної кількості туристів завдяки наявності безлічі унікальних і дуже красивих пам'яток архітектури. Більшість із них не має аналогів в Україні. Не є винятком і розкішна садиба "Круглий двір", виконана в дусі середньовіччя. Дехто порівнює її з ареною, інші - з неприступною фортецею. Цікаво, що призначення маєтку, з приходом нових власників, постійно змінювалося.
Опис Круглого двору
Маєток було збудовано 1749 року з ініціативи власників місцевих земель - Герасима, Пилипа, Йосипа та Дениса Надаржинських. Фактично в готовому вигляді він нагадував такий собі остов у вигляді овалу, ширина якого сягала 60, а довжина - 80 метрів. Головним її призначенням була оборона від регулярних нападок з боку кримсько-татарських загарбників. Пізніше комплекс використовували як манеж, для утіх великих панів і розваги гостей. Зовнішній же вигляд маєтку більше схожий на неприступну фортецю з величезними сторожовими вежами.
Згідно із задумом архітектора - Йосипа, частина внутрішніх приміщень відводилася під стійло коней, а основний майданчик мав стати місцем їхнього вигулу. Численні підземні ходи Круглого двору пов'язували садибу з Благовіщенською церквою, частина з яких збереглася і до наших днів. Незвичайним рішенням в архітектурі та проєкті є організація відведення води, завдяки чому майданчик манежу досить швидко підсихає навіть після тривалих затяжних дощів. Цікаво, що ця система діє і донині.
Уже до 1831 року новими власниками земель Тростянця стали представники роду Голіциних. Слід зазначити, маєток було отримано не як подарунок, і навіть не куплено. Він був приданим спадкоємиці Надаржинських. З подачі нового власника Круглий двір доволі швидко було реорганізовано на розкішний театр, де було збудовано ложі в три яруси для розміщення глядачів. Частину кімнат відвели під житлові простори для розміщення артистів і груп.
Деякі елементи внутрішнього планування оформлялися в дусі давньоримських амфітеатрів. Зазвичай на території комплексу відбувалися всілякі заходи, сценки, балет. Найбільший інтерес викликали трюки акробатів і циркові номери з кіньми. Особливого колориту, яскравого ефекту додавала акустика внутрішнього простору, що створювала особливе, непередаване відчуття свята і розкоші.
На початку 20 століття маєток вкотре змінив своє цільове призначення. Тривалий час він залишався житловою будівлею, дещо пізніше - його переобладнали під склади. На жаль, ближче до 90-х років маєток перебував у жалюгідному стані. Низка елементів конструкції являла собою справжні руїни. Лише після того, як Круглий двір було визнано архітектурною пам'яткою, почалися роботи з його реставрації.
Відео з фестивалю "Стара Фортеця" в фортеці Круглий двір у місті Тростянець
Чим зайнятися?
"Круглий двір" розташовано посеред паркової зони міста Тростянець. Локацію відмінно підійде для спокійного відпочинку і неспішних прогулянок. Знаходячись безпосередньо в будівлі, варто помилуватись її неповторною архітектурою,вежами в три ряди, що схожі на ротонди. Однозначно рекомендується звернути увагу на невеликі віконця стрілчастого виконання, виконані в готичному стилі.
Чималою популярністю користується східний бік маєтку, де розташовані основні арочні ворота. У теплу пору доби арена стає об'єктом уваги численних концертних груп. Саме тут проводяться фестивалі та прямі трансляції різних подій. Часом маєток використовується під реконструкцію значущих історичних подій, зокрема турніри лицарів.
Локація є ідеальним майданчиком для поціновувачів фотографій, селфі. Неймовірно гарно садиба виглядає вночі, завдяки продуманому освітленню, що надає місцю особливого шарму. У безпосередній близькості до маєтку знаходиться палац Василя Голіцина, де певний час займався творчістю великий російський композитор П.І.Чайковський. Саме тут відбулося народження увертюри "Гроза". Територія маєтку розбита на кілька частин, де є ставки, багатовікові дуби, мінеральні джерела та дендропарк. Родзинкою місця вважається облаштована алея закоханих.
Як доїхати
Круглий двір розташований у місті Тростянець, дістатися до якого найпростіше із Сум. Під'їхати можна як громадським, міжміським, так і власним транспортом автомобільною дорогою Н12-Р45. У середньому в дорозі доведеться провести близько 60-90 хвилин часу. Крім цього, із західної, східної та центральної України, можна приїхати за допомогою залізничного сполучення. У напрямку Сум "ходять" поїзди далекого слідування маршрутом "Ужгород-Лисичанськ", "Київ-Харків", "Київ-Костянтинівка". Необхідно зазначити, що вхід на територію пам'ятки архітектури відбувається за часом з 8 до 17 години в будні та вихідні дні.
Підсумок
Круглий двір можна назвати справді незвичайною, унікальною і неповторною архітектурною спорудою, єдиною у своєму роді на території України. Необхідно зазначити, що маєток входить до ТОП найкрасивіших і найнезвичайніших об'єктів нашої країни. Розкішна архітектура в античному стилі, масивні конструкції, величезний манеж із гарною звукоізоляцією, прогресивні, як для свого часу, комунікації, численні підземні ходи та низка інших особливостей привертають увагу величезної кількості туристів, зокрема й із близького та далекого зарубіжжя.
Координати локації | 50°28′25″ N 34°57′28″ E |
Час будівництва | 1749 рік |
Основні будівники | Російська імперія |
Стан | задовільний |
Матеріал | цегла |
Додаткові розваги на території | проведення фестивалів, 3 музеї |
Інфраструктура на території | перед входом в фортецю |
Графік роботи | ПН-НД 08:00 - 17:00 |
Вартість відвідування | безкоштовно |