Пробій
Показати зміст
Одне з найбільш відвідуваних місць в українських Карпатах. Мальовничий водоспад притягує до себе увагу величезної кількості туристів. Знаходиться він практично в самому серці міста Яремче. Особливістю Пробія є розташування, що дозволяє розглянути його практично з будь-якого ракурсу. Через нього проходять всілякі туристичні маршрути, зокрема проводиться сплав на рафтингу, із загальною тривалістю "траси" в 40 кілометрів.
Опис водоспаду Пробій
Вода, що спадає зі значної висоти, завжди зачаровує і приковує до себе увагу. Складно посперечатися з тим, що водоспади вважаються одним із найпрекрасніших творінь природи. Там, де вони є, дивитися на пейзажі, що відкриваються, і красу можна годинами. У Карпатах річкові пороги найкрасивіших водоспадів привертають увагу не тільки місцевих мешканців, а й туристів, зокрема з сусідніх держав. Необхідно зазначити, що подібного роду об'єкти, незалежно від своїх розмірів, вважаються чарівними і неповторними в принципі.
Серед найбільш відомих і популярних водоспадів необхідно відзначити Пробій. Біля нього буквально щохвилини перебувають відвідувачі, роблять пам'ятні знімки. Фактично йдеться про найбільш значущу та відвідувану місцевість Яремче. Каскадний водоспад раніше називався Яремчанським, він розташований на річці Прут. Об'єкт утворився в нижній частині каньйону, там, де на поверхню виходять стійкі до ерозії гірські породи - аргіліти та алеврити. Своє ім'я водоспад отримав не тільки за свою красу і висоту. Його потужні водяні потоки, що зриваються вниз, буквально пробивають собі шлях крізь скелі та величезні кам'яні валуни.
Створюється враження, що Пробій намагається в прямому сенсі пробити шлях річці Прут, серед гірських масивів, кожен день, відточуючи кам'яні маси. Особливий інтерес водоспад викликає у весняну пору року, коли починають танути гірські сніги і відбувається спад води з висоти близько 8 метрів. Необхідно зазначити, що за своєю "потужністю" Пробій посідає перше місце серед інших водоспадів Карпат.
Окремо слід сказати про оглядовий пішохідний місток, протяжність якого становить 12 метрів, а висота - 20 метрів. Його встановили над водоспадом як елемент, що дає змогу туристам насолодитися всією красою локації. Незважаючи на те, що місток був побудований досить давно, він і донині, як і в перші дні свого існування, досить міцний і стійкий. У період весняного танення снігу сюди їдуть поціновувачі бурхливих водних потоків, що стрімко збігають кам'яними схилами вниз.
Найвідчайдушніші місцеві жителі давно вже вивчили Пробій і знають про нього практично все. За окрему плату вони проведуть ознайомчу екскурсію. Деякі гіди, за вашим бажанням, зможуть стрибнути вниз з досить великої висоти прямо у воду. Пам'ятайте, що такого роду розваги смертельно небезпечні і виконуються тільки досвідченими спортсменами. Особливості завихрень водних потоків часто ускладнюють пошук і порятунок подібних авантюристів. Дехто стверджує, що за водоспадом є западина, глибина якої становить 30 метрів.
Загальна величина перепаду висот Пробія становить 12 метрів. Деякі відвідувачі ласкаво кличуть його "українською Ніагарою". Це має сенс, оскільки річка Прут щомиті пропускає об'єм води в кілька тонн. Створюваний фоновий шум від бризок, що розлітаються вбік, дає змогу розслабитися, забути про проблеми й перенестися на кілька століть назад. Гуцули впевнені в тому, що водоспад має потужну енергетику, яку відчуває кожен відвідувач. Саме тут вам вдасться набратися життєвої сили та помедитувати. Біля водоспаду тривога ніби розбивається об каміння.
Є інформація, що понад 100 років тому водоспад був втричі вищим. Вона зменшилася у зв'язку з проведеними роботами з поглиблення русла річки для сплаву лісу. Так періодично проводили направлений підрив вибухівки. Зрештою вдалося домогтися поставленого завдання, однак, це сталося на шкоду водоспаду. Сьогодні по руслу вже не спускають деревину, зате воно стало чудовою забавою для любителів гострих відчуттів. Пробій, крім того, є кінцевою точкою рафтингового маршруту Яремчанським каньйоном. Вгору від водоспаду веде промаркована туристична стежка, що виводить на хребет гори Явірник.
Мало хто знає, що за радянських часів на березі водоспаду знімали свої кліпи Софія Ротару, Назарій Яремчук та Володимир Івасюк. Вони, у певному сенсі, додали популярності та зробили Пробій більш упізнаваним туристичним об'єктом. Подейкують, що бурхливі потоки привертають увагу й екстрасенсів, які приїжджають з метою підзарядки своїх "акумуляторів". Часом поруч відбувається зйомка ток-шоу, телепередач, очевидцем яких може стати будь-хто.
Потрібно сказати, що на річці Прут розташовані ще кілька невеличких водоспадів, кожен з яких має свій "індивідуальний" характер. Цікаво, що одна з легенд свідчить, що в дуже далекі часи тут закохалися одне в одного юнак Прут і красуня Говерла. На жаль, їхні батьки були проти близьких стосунків. Після цього, з великого горя, дівчина скам'яніла і стала горою з однойменною назвою, а хлопець сильно за нею сумував, унаслідок чого з його сліз утворився потічок, що дав початок бурхливій і швидкій річці.
Відео з водоспаду Пробій
Чим зайнятися?
Чудовий об'єкт для отримання розкішних пам'ятних фото. Дуже красиві моменти можна зафіксувати, якщо спуститися ближче до води. Найбільше відвідувачів заворожує сила водних потоків, що спрямовуються вниз до каміння. Біля Пробію відчувається умиротворення і спокій, легко і приємно дихається іонізованим повітрям, з великим вмістом кисню і ароматом Карпатських лісів. Сюди приїжджають з метою профілактики захворювань органів дихання. Водоспад, за бажання, можна роздивитися з усіх можливих ракурсів.
Неподалік від Пробія, вздовж річки Прут, де течія вже не така сильна, розташовано кілька прекрасних галявин, де можна чудово відпочити й позасмагати. На сувенірному ринку вийде придбати унікальні вироби місцевих майстрів. До уваги відвідувачів - дерев'яні скриньки, різний посуд, кераміка, вишиті сорочки, рушники, килими, металеві статуетки, шкіряні вироби та багато іншого. Крім того, гостям пропонується за символічну плату сфотографуватися в гуцульському традиційному вбранні. У верхній точці водоспаду розташований знаменитий ресторан "Гуцульщина".
Як дістатися
Водоспад розташований на вулиці Петраша, у межах міста Яремче, його центрі, Івано-Франківської області. Він є головною точкою безлічі туристичних маршрутів. Дорогу до водоспаду Пробій підкаже будь-який місцевий мешканець. Якщо йти до водоспаду залізничним мостом, то потрібно подолати приблизно 500 метрів шляху. Автомобілем дістатися до точки призначення вийде всього за 15 хвилин. Відвідування об'єкта безкоштовне.
Підсумок
Яремче є одним із найвідоміших і найспокійніших карпатських курортів. Поруч із водоспадом розташовані скелі, розкішні природні краєвиди, які гарантовано принесуть кожному справжнє задоволення та гарний настрій. Особливо привабливим місце виглядає навесні. У теплу пору року до водоспаду спрямовуються з метою не тільки насолодитися його красою, а й організації пляжного відпочинку.
Координати місця | 48°26′22″ N 24°32′22″ E |
Висота | 8 метрів |
Інфраструктура | ресторани, сувенірний ринок |
Під'їхати легковим автомобілем | можливо. Авто потрібно залишити в 5 хвилинах пішої ходи від водоспаду |
Загруженість | висока |
Додаткові розваги | зіплайн, рафтинг в сезон високої води |
Вартість | безкоштовно |