Липа Богдана Хмельницького
Показати зміст
Вона є переможницею в номінації "Меморіальне дерево України" на всеукраїнському конкурсі, що відзначено наказом міністра з охорони навколишнього середовища №274. Незважаючи на свій вік, а це трохи немало 800 років (за іншими даними 600 років), липа продовжує милувати око місцевих мешканців, туристів і по сьогоднішній день. На узліссі, де розташована липа, кілька разів виростав ліс, його рубали і висаджували новий, проте вона, завдяки турботі наших предків, завжди залишалася недоторканою. За нею постійно хтось наглядав і оберігав. Тільки завдяки цьому дерево змогло дожити до наших днів.
Опис липи Богдана Хмельницького
Скручені довгі гілки, потріскана кора стовбура, величезна і сильна основа завжди перебувають у моху, що має незвичний вигляд на тлі вічно зеленої соснової рослинності. Липа Богдана Хмельницького отримала неофіційну назву примари часу, що знаходиться прямо на придорожньому узбіччі. Певною мірою її можна вважати мовчазним свідком становлення історії української нації. За 800 років дерево змогло побачити багато чого. Липа пережила низку подій, зокрема становлення міста Львів 1256 року, народження Галицько-Волинського князівства, зміцнення авторитету в Європі Польського королівства і крах Давньоруської держави.
Цей у прямому сенсі живий монумент "бачив", як створюється найпотужніший союз двох держав, названий Річчю Посполитою, а також вторгнення турецько-татарських загарбників у 15 столітті. Власне в той період і почав формуватися непокірний український дух. У певному розумінні липа була бажаним джерелом тіні, що забезпечувала ідеальні умови для бажаного відпочинку. Воїни Богдана Хмельницького, після здійснення тривалих переходів у спеку, приходили сюди для поповнення сил і бойового духу. З неї власне і починалася довгоочікувана перемога над Збаражем, яка відбулася золотої осені 1658 року.
Достеменно встановити, чи цей факт, чи це лише домисли істориків, досі не вдалося. Проте достеменно відомо, що похід війська Запорозького на Львів відбувався саме в той період, коли власне й існувало дерево. Тому за ним і закріпилося настільки сильне ім'я гетьмана Богдана Хмельницького. Справжня ж цінність природного дива була підтверджена фахівцями Українського товариства з охорони природи. Відтоді липа стала об'єктом постійних досліджень і поклоніння як "меморіальний об'єкт".
Починаючи з 2010 року, дерево отримало загальнонаціональну славу і визнання. Воно було занесено до списку унікальних природних утворень і стало частиною природного охоронного фонду та культури нашої країни. З тих часів з'явилася відповідна табличка, інформаційний стенд і стела. Справжньою окрасою об'єкта є встановлені дві ікони Пресвятої Діви Марії. Поруч із цією природною пам'яткою відчувається певний спокій, легкість і в прямому сенсі свобода.
Відео з "реанімації" липи Богдана Хмельницького
Чим зайнятися?
На території України не так багато подібного роду рослин, тому побачити липу Богдана Хмельницького вважається хорошим знаком. Її особливістю є потужний стовбур, який біля основи в обхваті становить понад 7 метрів. Досить незвично виглядають голки дерева, вигнуті під різними кутами по відношенню до масивних гілок, причому деякі з них добре побиті часом. Цікаво, що загальна висота липи становить не менше 15 метрів. У певному сенсі вона є історичним символом зародження української свободи і волі. Місце чудово підходить для здійснення прогулянок, розкішних пам'ятних фотографій.
Як доїхати
Липа Богдана Хмельницького розташована у Львівській області, Золочівському районі, недалеко від траси Сасів-Колтів. Зі східних районів нашої країни автомобільним транспортом дістатися можна по шосе Е40 (М-06) за маршрутом "Луганськ-Слов'янськ-Ізюм-Харків-Полтава-Бориспіль-Київ-Житомир-Рівне-Дубно-Львів". У дорозі доведеться провести близько 15 -20 годин часу. Їхати потрібно аж до розвилки біля села Ясенів, автодорогою Н-02 (Львів-Тернопіль). Необхідно буде йти аж до Золочева, а далі дорогою місцевого значення Т-1413 до Сасів. Потім знадобиться виконати поворот у напрямку Колтів і слідувати постійно прямо приблизно 15-20 хвилин.
Альтернативою може вважатися громадський транспорт, а саме маршрутні таксі, що прямують зі Львова в бік Золочева. Діставшись до проміжного пункту, знадобиться пересісти на автобус до Сасова. Далі потрібно на попутному транспорті доїхати до самого дерева, розташованого на узбіччі дороги. До Львова найпростіше дістатися за допомогою залізниці. З Києва, нічним поїздом, це складе всього 8-10 годин часу. Крім цього можна скористатися трансфером у складі організованої туристичної групи.
Підсумок
Липа Богдана Хмельницького є свідком багатьох історичних подій і своєрідним символом незалежності нашої країни. З огляду на її вік, особливе культурне значення вона заслужено перебуває під охороною держави і вважається унікальною природною пам'яткою. Локація ідеально підходить для проведення цікавої екскурсії, особливо з дітьми шкільного віку. Поруч із нею відчувається спокій і умиротворення.
Координати локації | 49°51′32″ N 25°00′06″ E |
Вид | липа |
Вік | дані різняться: близько 600 років або близько 800 років |
Висота | 15 метрів |
Обхват | 7,30 метри |
Стан | задовільний |
Статус | ботанічна пам'ятка природи місцевого значення |
Під'їхати легковим автомобілем | можливо |
Інфраструктура | відсутня |