Ялпуг
Показати зміст
В Україні є безліч мальовничих та неповторних місць, де обов'язково має побувати хоча б один раз кожен мешканець нашої країни. Однією з таких локацій є досить велике озеро, розташоване в Буджакських степах, про існування якого багато хто навіть не здогадується. Воно є другим за величиною озером Європи, що належить басейну річки Дунай. Водойму відносять до заплавного типу, оскільки вона утворена в результаті меандрування та зміни русла руху річок. Ялпуг користується популярністю, починаючи з ранньої весни і закінчуючи пізньої осені.
Опис озера Ялпуг
Є кілька версій появи назви водойми. Одна з них каже що озеро названо на честь міста Еполіум, що колись тут розташовувалось, за іншою гіпотезою йому подарувала ім'я річка, що колись тут протікала. Найбільше озеро нашої країни розташоване на Одещині, поряд з містечком Болград і має витягнуту форму. Ялпуг належати до прісноводних водойм. Слід зазначити, що довжина Ялпуга близько 39 кілометрів, ширина – 15 кілометрів, максимальна глибина – 5.5 метрів, загальна площа – 149 км². Озеро розташовано на території одразу трьох районів: Ренійського, Болградського та Ізмаїльського.
На півдні водойми є протока, що веде до іншого не менш цікавого озера - Кугурлуй. Підживлення Ялпуга здійснюється за рахунок багатьох підземних джерел, при цьому основний розташований на території Молдови. Озеро знаходиться на висоті близько 240 сантиментів над рівнем моря та є основним джерелом води для Болграда. У 70-х роках минулого століття між Кугурлуй та Ялпугом була споруджена дамба, що спричинило не лише порушення водообміну, а й значне забруднення водойм. Вся прибережна лінія об'єкта представлена ярами, чагарниками очерету та рогози. У літній період максимальна температура води сягає +25 градусів, взимку – замерзає, але без утворення стійкого крижаного покриву.
Приємно вражає різноманіття флори та фауни цього місця. У озері мешкає щонайменше 41 вид риб, раки, чисельність яких постійно зростає. Слід зазначити, що до 1988 року ситуація з живністю та рослинністю була плачевною. Вода Ялпуга інтенсивно забруднювалася хімікатами, добривами, які використовували під час обробки полів місцеві селяни. Катастрофічна ситуація була в 1985 році, коли вимерла величезна кількість риби, залишили озеро його постійні жителі, у тому числі птахи та тварини. З метою зміцнення берега та захисту фауни, у період 60-70 років за радянської влади всі яри засаджувалися деревами.
Ще недавно біля озера працювали піонерські табори, причому деякі належалі Молдавській республіці. Щороку тут збиралися на лінійку діти, піднімали прапор, співали гімн, купалися в Ялпузі та насолоджувалися життям. Місце вважалося улюбленим об'єктом місцевих жителів. На березі постійно чергувала техніка, трактори, що зрізали очерет та іншу шкідливу рослинність. Сьогодні на озері можна побачити іриси, осоку, водорості, латаття, чагарники та дикорослі дерева. Все це сприятливо позначається на зростанні популяції молюсків, птахів та ссавців.
Відео з озера Ялпуг
Чим зайнятися?
Озеро підкорить вас своєю красою та дивовижними краєвидами, що відкриваються прямо з берега. Обов'язково варто побувати біля старого дуба, який є місцевою пам'яткою. Існує легенда, що його висадив Олександр Сергійович Пушкін під час візиту на Одещину, оскільки Ялпуг справив на нього яскраве і незабутнє враження. Наскільки це відповідає дійсності – залишається лише здогадуватись, проте місцеві мешканці ретельно оберігають дерево. Величезне задоволення можна отримати від спостереження за дикою природою, у тому числі гніздуванням качок, лебедів, чайок, облаштування своєї території зміями, жабами, ящірками та ондатрами.
Озеро є чудовим місцем для риболовлі. У ньому водяться навіть акліматизовані представники з Далекого Сходу, у тому числі білий амур, судак, щука та кістлявий лящ. Ялпуг цінується і великою кількістю вузькопалого раку, лов якого зазвичай починається навесні, коли він виходить на мілководдя. Величезна кількість туристів, рибалок приїжджають сюди з наметами, спальними мішками, рюкзаками та вудками для того, щоб отримати незабутні відчуття та яскраві емоції. Додамо, що все перераховане екіпірування зовсім не обов'язково брати з собою, оскільки озеро має кілька спеціалізованих пунктів прокату.
Після походу до озера, має сенс вирушити до Болграда, де є безліч пам'ятних і знакових місць. Серед найбільш вагомих об'єктів слід відзначити Спасо-Преображенський собор, розташований у центрі міста, який був заснований далекого 1820 року. Побудований він у характерному для свого часу стилі класицизму. Крім цього рекомендується відвідати Мавзолей Інзова - цвинтарну церкву, зведену в 1844 році у вигляді ротонди. Саме тут знаходяться останки генерала, який свого часу допомагав переселенцям. Не менший інтерес викликає і Свято-Миколаївський храм 1881 року, який вважається пам'яткою національного значення.
У місцевих угіддях можливе не тільки запаморочлива риболовля, а й фантастичне полювання. Тут, на просторах прибережної зони, пасуться козуля, заєць та навіть дикий кабан. Наявність величезної кількості виноградників уможливлює створення комфортних умов для проживання «косого». Полювання дозволяється виключно за наявності ліцензії, про оформлення якої варто подбати заздалегідь. Регулярно через Ялпуг пролітають зграї диких гусей та качок. У нічний час туристам вдається почути курликання «журавлів, що проходять».
Як доїхати
Озеро знаходиться за 250 кілометрів від Одеси, 40 кілометрів від Ізмаїла. Плануючи до нього поїздку, необхідно відзначити погану якість доріг, через що вона не користується сьогодні особливою популярністю. Найправильнішим і найзручнішим рішенням є вибір рейсових автобусів, що рухаються маршрутом Одеса-Болград-Одеса. Вирішивши вирушити власним автомобілем, слід попередньо подбати його підготовкою, оскільки СТО і сервісних станцій по дорозі зустрічається мало.
Підсумок
Назва озера походить від однойменної річки та населеного пункту Ялпуг. Воно вважається неймовірно красивим та цікавим туристичним об'єктом, що привертає увагу звичайного туриста можливістю позасмагати на піщаних пляжах, відпочити у тихій та спокійній локації. Досить багато сюди приїжджає любителів риболовлі, оскільки тут водиться карась, лин, окунь, короп, товстолобик та чехонь, а також шанувальників справжнього полювання.
Координати місця | 45°25′00″ N 28°37′00″ E |
Площа | 149 км² |
Максимальна глибина | 6 метрів |
Середня глибина | 2.6 метра |
Середньорічна температура води | 13° С |
Види риб | в'язь, плітка, краснопірка, підуст, верховодка, рибець, плоскирка європейська, лящ, клепець, білизна, чехоня, гірчак, європейський пічкур, сазан, сом, щука, судак, окунь, йорж, пузанок дунайський, 9 видів бичків, ялець, оселедець чорноморсько-азовський, стерлядь і марена |
Під'їхати автомобілем | можливо |
Загруженість | слабка |
Додаткові розваги | купання, риболовля, полювання |
Кафе/магазини/ресторани | так |
Вартість відвідування | безкоштовно |