Червона
Показати зміст
Червона печера вважається найбільшою з-поміж наявних 800 печер, що знаходяться в гірському масиві кримського півострова. Свою назву це природне утворення отримало завдяки вапняку характерного кольору, власне з якого здебільшого воно складається. У кримсько-татарському варіанті печера іменується як Кизил - Коба. Щороку місце стає улюбленим об'єктом, популярною пам'яткою, яку відвідує кілька сотень тисяч людей. Станом на сьогодні відомо, що локація займає щонайменше 60 000 м², водночас фахівцям вдалося дослідити лише ділянку в 25 кілометрів. Перепади висоти об'єкта доходять до 275 метрів. Усередині температура тримається на рівні 8-10 градусів.
Опис заповідника гончарства
Комплекс являє собою сукупність кількох приміщень, переходів, які більше нагадують підземні лабіринти природного походження. Провідники та екскурсоводи завжди попереджають, що всередині гірського утворення легко загубитися, оскільки багато ходів не вивчено, при цьому вони "розкидані" на 6 імпровізованих поверхах. Незважаючи на безперервні розкопки і дослідницькі роботи, туристам для перегляду доступні тільки 500 метрів холодних тунелів. Усі екскурсійні маршрути з метою безпеки обладнані поручнями, доріжками, підсвічуванням.
Підземні водойми вражають наявністю кришталево чистої і дуже смачної води, температура якої не піднімається вище 10-11 градусів. Цілющі джерела Червоної печери об'єднуються в одному мальовничому водоспаді, який називають Су-Уч-Хан. Локація стає об'єктом дослідження для спелеологів, оскільки його сталактити вважаються найбільшими в Європі. Деякі експерти схиляються до того, що вік деяких утворень доходить до 8 000 років, при цьому довжина найбільшої "бурульки" становить 8 метрів. Цікаво, що раніше в місцевому урочищі мешкав стародавній народ, визначити приналежність якого і донині вченим так і не вдалося.
Деякі фахівці вважають, що тут перебували представники так званої кизил - кобинської культури, інші вчені переконані в тому, що це були таври, треті - наполягають на племінних кіммерійцях, що населяли колись усе Північне Причорномор'я і степові райони кримського півострова. У будь-якому разі знаходження в печерах стародавніх людей говорить багато про що. Безумовно, їхні жителі вважали об'єкт не тільки зручним, безпечним житлом, а й надійним остовом, де можна було сховатися від природних катаклізмів, перезимувати, дати відсіч загарбникам тощо.
Відео з Червоної печери
Чим зайнятися?
Дорогою до Червоної печери доведеться пройти через "Казкову долину Кизил-Коба", яка також є досить відвідуваною пам'яткою. На території є кілька обладнаних зон для відпочинку. Дітям однозначно буде цікаво відвідати невеликий зоопарк, випробувати атракціони, а дорослим - купити пам'ятні сувеніри. Оскільки від входу в долину до самої печери доведеться пройти велику відстань, має сенс скористатися "казковим" паровозиком на колесах, що більше нагадує велику іграшку.
Плануючи відвідати це місце, рекомендується взяти з собою теплий одяг, гарне та зручне взуття, оскільки всередині досить холодно та волого. Залежно від пори року, додатково можуть знадобитися і гумові чоботи. Бетонна вузька стежка з поручнями приводить відвідувачів до основної зали, звідки й починаються головні туристичні маршрути. Багато цікавих місць додатково підкреслені світильниками. З правого боку є низький вхід, що веде до Археологічного кільця третього поверху.
Трохи далі відбувається перетин нижніх поверхів і стає видимим великий уступ, що є місцем тектонічного розриву вапняку. Знизу є окремий вхід, що виводить до озера на першому поверсі. Кілька метрів по тому відкривається розкішна Грибоєдовська галерея, названа на честь Грибоєдова, який відвідав її 1825 року. Ще не так давно всередині печер була величезна кількість натікань, каскадів, сталагмітів і сталактитів, проте до наших днів уціліли лише фрагменти великих утворень. Усередині відвідувачі відзначають наявність свіжого, чистого повітря завдяки наявності постійних протягів.
Подорож галереєю вважається непростим заняттям. Буквально в центрі неї є колодязь глибиною 5 метрів, що веде до першого поверху. Поруч із ним стоїть присадкуватий сталагміт іменований Грибом, що має характерну форму. У кроковій доступності розташовано кілька натічних ванночок, покритих брудом. Кілька метрів далі увазі відвідувачів пропонуються колонні, брили зі сталактитів і сталагмітів, що виводять до річки Стара. Тут же об'єднуються перший і другий поверх.
Окремо варто зупинитися на штучному тунелі Індійської зали, що має відповідне забарвлення з коричневими і червонуватими відтінками. Потім іде Китайська зала з натіканнями, що нагадують більше буддійські пагоди. Чергове приміщення іменується Академічною площею, яка має розміри в 300 м² і висоту стелі до 8 метрів. Склепіння залу впирається в підводну галерею поруч із першим сифоном. Варто додати, що в цьому місці фактично закінчується офіційний туристичний маршрут.
Особливу увагу необхідно звернути на такі печери:
- Ромашку;
- Голубину;
- Вітряну - Іель-коба;
- Темну - Харанлих-коба.
На виході з Кизил-Коби розташований Туфовий майданчик, де можна спостерігати поділ підземної річки на кілька самостійних потоків, які спускаються вниз. У період весняного сніготанення сюди приїжджають туристи з тим, щоб подивитися на висхідні грифони з вируючою водою. Унаслідок розвантаження підземних вод відбувається виділення туфу. Уже на поверхні вода нагрівається, виділяє вуглекислий газ і розбризкується по всій поверхні. Поступово вона вкриває поруч розташовані камені тонкими натіканнями. Прискорюють процес наявні мохи та водорості.
Як доїхати
Система печер розташована поруч із населеним пунктом Перевальне, на відрогах Долгоруківської яйли, у Сімферопольському районі. З Алушти вирушити можна тролейбусом №51 або 52, рейсовими автобусами, що прямують у бік Сімферополя. Дорожнє полотно до стоянки відносно якісне. Уже від неї доведеться пішки подолати ще близько 1500 метрів до самих печер. Йти необхідно за інформаційними вказівниками, через Туфову галявину, місток, бетонні сходи. Із Сімферополя дістатися сюди вийде на маршрутних транспортних засобах, що відправляються кожні 20 хвилин із залізничної станції. Як альтернативу можна вибрати тролейбуси №21, 51 і 52 і вийти на зупинці "Перевальне-2".
Підсумок
Долина Кизил - Коба є популярним туристичним об'єктом. Сюди приїжджають гості не тільки нашої країни, а й сусідніх держав. Локація порадує наявністю мальовничих, загадкових і дуже цікавих печер, а також встановленими дерев'яними альтанками, столиками, гойдалками, цивілізованими туалетами, умивальниками. Дехто порівнює урочище з аналогічними ландшафтами Швейцарії та Франції. Особливу увагу слід звернути на унікальний рельєф, природні утворення, річки, печери та неоднозначну історію долини.
Координати локації | 44°52′12″ N 34°20′36″ E |
Протяжність печери | 26000 метрів |
Площа | 60000 м² |
Об'єм | 270000 м³ |
Глибина вхідного колодязя | 17 метрів |
Облаштованість печери | так |
Рік відкриття | 700 до н. е. |
Відстань від найближчого населеного пункту | 3 км |