Тальянки — визначна археологічна пам'ятка, розташована поблизу однойменного села в Черкаській області. Це одне з найбільших відомих поселень неолітичної Європи, яке належало до трипільської культури.
Археологічна пам'ятка

Тальянки

Показати зміст
Также доступна для прочтения на русском публикация о мегапоселении «Тальянки»

Тальянки — визначна археологічна пам'ятка, розташована поблизу однойменного села в Черкаській області. Це одне з найбільших відомих поселень неолітичної Європи, яке належало до трипільської культури. Тальянки привертають увагу своєю масштабністю, унікальною структурою забудови та знахідками, що дають змогу заглибитись у життя стародавнього суспільства.

Опис пам'ятки

Поселення Тальянки датується періодом енеоліту — приблизно 3850—3700 роки до н.е. Воно входить до трипільської культурної спільноти, яка була поширена на території сучасної України, Молдови та Румунії. Поселення розташовувалось на височині між річкою Тальянкою та невеликим струмком. Зверху його план нагадував овальні або яйцеподібні кола, сформовані з будинків, розташованих концентрично. Частина з цих споруд була двоповерховою, а внутрішні стіни прикрашені червоними та чорними візерунками, подібними до орнаментів трипільської кераміки.

Тальянки вважаються мегаполісом свого часу. Оцінки кількості мешканців різняться: за різними дослідженнями, у поселенні могло проживати від 6 000 до понад 15 000 осіб. Разом із сусідніми поселеннями цей регіон міг налічувати до 30 000 жителів. Призначення поселення охоплювало як житлові, так і господарські функції. Серед знайдених об’єктів — залишки гончарних печей, житлових і виробничих будівель, що свідчать про високий рівень організації та розвитку трипільської культури. Існує припущення, що поселення могло занепасти через виснаження природних ресурсів або соціально-економічні зміни в регіоні.

Історія досліджень

Поселення Тальянки було відкрито у 1970-х роках завдяки інфрачервоній аерофотозйомці, яку проводив український пілот-ентузіаст. Археологічні розкопки розпочались у 1981 році під керівництвом Володимира Круца. Протягом двадцяти років він досліджував цю локацію, відкривши залишки численних двоповерхових споруд, багату кераміку та глиняні статуетки.

У наступні роки до досліджень долучились й інші археологи, зокрема Михайло Відейко та Томас Гарпер, які запропонували різні оцінки площі поселення та кількості його мешканців. У 2013 році археологи виявили велике гончарне виробництво. Після кількарічної перерви дослідження поновилися у 2025 році. Археологи під керівництвом Олексія Корвіна-Піотровського та Едуарда Овчинникова почали нові розкопки поблизу гончарного горна. Серед перших цьогорічних знахідок — уламки трипільської кераміки. Розкопки проводять також студенти Уманського педагогічного університету.

Частину знайдених артефактів можна побачити в Черкаському обласному краєзнавчому музеї та в Інституті археології НАН України. Поблизу села Легедзине створено історико-культурний заповідник «Трипільська культура», де частково реконструйовані трипільські будинки, що дає змогу побачити, як виглядали поселення епохи енеоліту.

Як дістатися

Тальянки розташовані в Черкаській області. Найзручніше їхати через місто Умань. З Умані потрібно рухатися у напрямку міста Тальне, а звідти — до села Тальянки. Дорога місцева, але зручна для проїзду легковим транспортом. У цьому регіоні також можна відвідати сусіднє село Легедзине, де розташовано музей трипільської культури.

Підсумок

Тальянки — це не просто велике археологічне поселення, а справжній мегаполіс давньої Європи, що демонструє високий рівень організації та культури трипільських племен. Завдяки дослідженням, які тривають до сьогодні, ми можемо краще зрозуміти структуру та побут цього унікального суспільства, яке залишило після себе багатий культурний спадок.

Рецензія

Короткий огляд археологічної пам'ятки «Тальянки»
Координати локації48°48'14.7"N 30°32'15.9"E
Тип пам’яткимегапоселення
Культурна/історична доба енеоліт, трипільська культура
Час відкриття1970-ті роки
Ступінь дослідженостічастково досліджено (розкопки тривають)
Артефакти двоповерхові споруди, уламки кераміки, гончарний горн, знаряддя праці, глиняні статуетки, побутові вироби
Сучасний станчастково розкопане, дослідження продовжуються
Інфраструктура немає
Вартість відвідування та доступністьбезкоштовно (за правилами заповідника)
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація археологічної пам'ятки «Тальянки»
Сторінка у Facebook
Черкаська область, Звенигородський район, село Тальянки
Побудувати маршрут
Розташування Тальянки на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму
списку запланованих для відвідування місць
натиснувши на кнопку нижче
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму
списку відвіданих місць
натиснувши на кнопку нижче

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про археологічну пам'ятку «Тальянки»
Відправити
Підписуйтесь на нас