
Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
- Культура та мистецтво
- Музеї
- Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
Показати зміст
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини – це справжня перлина Переяслава, що є частиною Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Він розташований під відкритим небом на площі близько 30 га та відтворює унікальну атмосферу українського села ХІХ – першої половини ХХ століття. Тут зібрано понад 300 експонати, серед яких 122 пам’ятки народної архітектури, а також численні тематичні музеї, що розповідають про ремесла, звичаї та побут українців.
Особливістю музею є його автентичність: доглянуті двори, городи, фруктові сади, два рукотворні ставки та дендропарк із тисячами дерев і кущів відтворюють атмосферу минулого. Відвідувачі можуть побачити унікальні архітектурні пам’ятки, зокрема церкву Покрови Пресвятої Богородиці XVII століття, церковнопарафіяльну школу ХІХ століття, мисливський будинок князя Горчакова та численні селянські садиби.
Історія музею
Музей засновано 1964 року, коли в Україні активно розвивалася ідея збереження народної спадщини. Це був перший музей етноландшафтного типу в Україні, натхненний європейськими аналогами, зокрема шведським «Skansen», що започаткував традицію етнографічних комплексів.
Розташований на Татарській горі поблизу Переяслава, музей став унікальним зібранням української народної архітектури, ремесел та традиційного побуту. Протягом десятиліть тут збиралися автентичні пам’ятки з різних регіонів лісостепової України, які створюють цілісний образ сільського життя XIX – початку XX століття.
Відео з музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

Експозиція
Музей поділено на 13 тематичних частин, кожна з яких присвячена окремим аспектам народного життя. Одна з найбільш вражаючих експозицій – «Матеріальна культура найдавнішого часу», яка простежує розвиток житла від пізнього палеоліту до XIV століття.
Серед унікальних об’єктів – Музей українського рушника, де в дерев’яній сільській церкві зібрано колекцію традиційних орнаментованих виробів. Також тут діє Музей народного сухопутного транспорту, що є єдиними в Україні, де представлені українські вози, сани, циганський віз і навіть колісниця.
Окрему увагу варто приділити відтвореним селянським хатам, інтер’єри яких наповнені автентичними меблями, мисниками, розписаними скринями та вишитими рушниками. Відвідувачі можуть побачити майстерні гончара, столяра, бондаря та інші традиційні господарські споруди.
Як дістатися
Музей розташований неподалік Переяслава, приблизно за 100 км від Києва. Найзручніший спосіб дістатися – автомобілем або маршрутним транспортом, що курсує з Києва до Переяслава. Від центру міста до музею можна доїхати місцевим транспортом або таксі.
Підсумок
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини – це унікальна можливість поринути в атмосферу українського минулого, відчути дух традицій та доторкнутися до історії. Завдяки різноманітним експозиціям, доглянутому природному середовищу та численним тематичним музеям, цей культурний осередок залишає незабутні враження та є обов’язковим місцем для відвідування всіх, хто цікавиться народною культурою України.
Координати локації | 50°03'34.2"N 31°28'38.9"E |
Тематика | етнографічний |
Графік роботи | ПН-НД 09:00-17:00 |
Вартість відвідування | ПН-ЧТ дитячий - 50 грн, дорослий - 100 грн. ПТ-НД дитячий - 60 грн, дорослий - 120 грн |
Екскурсійна програма | для групи 1-5 осіб: українською - 500 грн, іноземною мовою - 600 грн. Для групи 6-20 осіб: українською - 800 грн, іноземною мовою - 1000 грн. |
Експозиції | 122 пам’ятки архітектури XVII–XIX ст., 20 селянських дворів, млини, майстерні, храми, корчма, церковнопарафіяльна школа, дендропарк, два ставки та 13 тематичних музеїв. |
Сувенірна крамниця | є |
Галерея зображень
Контакти
