Городище Лисуха — це одна з найцікавіших археологічних пам’яток Черкащини, розташована на березі Канівського водосховища, неподалік села Бучак у Канівському районі.
Археологічна пам'ятка

Городище Лисуха

Показати зміст
Также доступна для прочтения на русском публикация о городище Лысуха

Городище Лисуха — це одна з найцікавіших археологічних пам’яток Черкащини, розташована на березі Канівського водосховища, неподалік села Бучак у Канівському районі. Ця локація приваблює науковців своїм культурним багатством і залишками давніх укріплень. Гора Лисуха, на якій розташоване городище, зберігає сліди життя різних культур протягом кількох тисячоліть.

Опис пам’ятки

Городище Лисуха має багатошарову структуру, де переплітаються залишки різних епох. Найдавніші знахідки відносяться до трипільської культури. Основний археологічний матеріал належить до скіфського часу — V-IV ст. до н.е., коли тут, імовірно, існувало укріплене поселення. Саме до цього періоду, скоріш за все, належать і залишки валів та ровів, що оточували городище.

У подальші століття тут проживали носії зарубинецької, київської та черняхівської культур. Знайдено також елементи сарматської спадщини. Серед важливих знахідок — бронзові наконечники скіфських стріл, грецькі й римські амфори, фібули, пряжки, срібні римські монети часів імператора Антоніна Пія та імператриці Фаустини, бронзоливарна майстерня та залишки жител-напівземлянок.

Оборонні споруди городища — це вали, у конструкції яких використано обвуглені дерев’яні стовбури. Частина цих укріплень була знищена у 1980-х роках під час будівельних робіт, пов’язаних із проєктом Канівської ГАЕС, а також через природні обвали берегової лінії.

Це поселення могло мати як господарське, так і культове призначення. Присутність римських монет викликає питання: чи вони свідчать про торгівлю, чи про оселення римських ветеранів? Деякі знахідки натякають на можливі військові конфлікти, зокрема наконечники стріл, подібних до гунських.

Історія досліджень

Городище було відоме археологам ще з 1970-х років, однак активні розкопки розпочалися значно пізніше. Систематичні дослідження тривають нині під керівництвом археологів Інституту археології НАН України, серед яких особливої уваги заслуговує робота Дмитра Куштана та Юрія Болтрика. До досліджень долучаються студенти Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, які отримують тут перший польовий досвід.

Станом на сьогодні на території городища виявлено понад сотню археологічних об’єктів: господарські ями, землянки, печі, залишки оборонних споруд. Знахідки античного імпорту — грецькі та римські амфори — свідчать про широкі торговельні зв’язки мешканців Лисухи. Відкриття тривають, і науковці припускають, що ще не один рік будуть досліджувати це місце, щоб з’ясувати всі його таємниці.

Як дістатися

Городище Лисуха розташоване поблизу села Бучак у Канівському районі Черкаської області. Найзручніше добиратися автомобілем з міста Канів, рухаючись у напрямку села Бучак до берега Канівського водосховища. Дорога мальовнича, проте останні кілометри можуть вимагати уважності, адже частина маршруту проходить ґрунтовими дорогами. Рекомендується використовувати навігаційні додатки та уточнювати маршрут на місці.

Підсумок

Городище Лисуха — унікальна пам’ятка, яка зберігає сліди життя багатьох народів і культур. Це місце важливе не лише для археології, а й для розуміння історії регіону та торгівельних шляхів, що перетинали ці землі. Розкопки тут тривають і, ймовірно, ще довго відкриватимуть нові сторінки нашої спільної історії.

Рецензія

Короткий огляд археологічної пам'ятки «Городище Лисуха»
Координати локації49°51'36.5"N 31°26'29.8"E
Тип пам’яткигородище
Культурна/історична доба скіфський час (V–IV ст. до н.е.), зарубинецька, київська, черняхівська культури, елементи сарматської культури, поодинокі знахідки трипільської культури
Час відкриттявідоме з 1970-х років
Ступінь дослідженостічастково досліджене, розкопки тривають
Артефакти бронзові вістря стріл, грецькі та римські амфори, фібули, пряжки, бронзоливарна майстерня, посуд, кістки тварин, срібні римські монети, прикраси, залишки оборонних споруд, господарські ями, землянки
Сучасний станчастково зруйноване будівельними роботами та природними процесами, збережені фрагменти валів та культурного шару
Інфраструктура немає
Вартість відвідування та доступністьбезкоштовно, можливі обмеження пов’язані з археологічними роботами
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація археологічної пам'ятки «Городище Лисуха»
Черкаська область, Канівський район, село Бучак
Побудувати маршрут
Розташування Городище Лисуха на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму
списку запланованих для відвідування місць
натиснувши на кнопку нижче
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму
списку відвіданих місць
натиснувши на кнопку нижче

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про археологічну пам'ятку «Городище Лисуха»
Відправити
Підписуйтесь на нас