Городище Картал: пам’ятка гето-римської доби на березі Дунаю
Археологічна пам'ятка

Городище Картал

Показати зміст
Также доступна для прочтения на русском публикация о городище Картал

Городище Картал — унікальна археологічна пам’ятка національного значення, розташована поблизу села Орлівка Ізмаїльського району Одеської області. На мальовничій «Кам’яній горі» біля злиття Дунаю, Кагулу та озера Картал збереглися сліди давніх поселень, що існували тут понад шість тисячоліть.

Опис пам’ятки

Картальське городище — багатошаровий археологічний комплекс, у якому виявлено сліди кількох великих історичних періодів. Його найдавніші горизонти сягають середнього гальштата (VIII–VII ст. до н.е.), далі — гетська культура (IV ст. до н.е.) і римсько-дакійська епоха (II–III ст. н.е.). Укріплення слугувало не лише житловою, а й оборонною структурою, ймовірно — частиною римської прикордонної системи, яка включала форти Кремніск і Аліобрикс. У I ст. до н.е. городище входило до гето-дакійської оборонної мережі. Присутність гарнізонів V Македонського і I Італійського легіонів, а також флоту Флавієвої Мезії свідчить про важливість цієї території для Римської імперії.

Значна частина комплексу була зруйнована через кам’яний кар’єр, однак збереглися рови, залишки оборонної вежі, фрагменти стін і поховання. Поховання, зокрема №16, №84 і №170, виявлені на території могильника, демонструють різноманітність обрядів і соціальну структуру давніх жителів.

Відео про городище Картал

Youtube

Історія досліджень

Перші знахідки на території городища з’явилися ще в XIX столітті — серед них побутові предмети з римськими написами. Новий етап досліджень розпочався у 1960-х роках, після відкриття Орлівського скарбу. Систематичні розкопки почалися з початку 2000-х за участю Одеського археологічного музею НАН України під керівництвом професора Ігоря Бруяка.

Дослідники виявили численні культурні шари, посуд, прикрашений хвилястим орнаментом, залишки фортифікацій та ритуальні поховання. У розкопках регулярно беруть участь студенти Ізмаїльського державного гуманітарного університету, а також міжнародні археологічні експедиції у співпраці з науковими закладами Румунії та Молдови.

Як дістатися

Городище Картал розташоване за 1,5 км від села Орлівка Ізмаїльського району. Найзручніше добиратися з Ізмаїла автомобілем або автобусом до Орлівки, а далі — пішки або з місцевими провідниками до «Кам’яної гори». Місцевість мальовнича, тож дорога стане приємною частиною подорожі.

Підсумок

Городище Картал — важливе свідчення взаємодії культур Східної Європи, від епохи бронзи до Римської імперії. Попри пошкодження, воно зберігає значний науковий потенціал і залишається об’єктом постійної уваги археологів. Це місце дозволяє зазирнути в далеке минуле українського Подунав’я та усвідомити глибину нашої історичної спадщини.

Рецензія

Короткий огляд археологічної пам'ятки «Городище Картал»
Координати локації45°19'10.5"N 28°24'42.0"E
Тип пам’яткигородище
Культурна/історична доба cередній гальштат (VIII–VII ст. до н.е.), гетська культура (IV ст. до н.е.), римсько-дакійська епоха (II–III ст.), енеоліт, бронзова доба, рання залізна доба
Час відкриттявідоме з XIX століття; активні розкопки — з 1960-х років
Ступінь дослідженостічастково досліджено; щорічні археологічні експедиції, активні розкопки
Артефакти гончарні вироби, кізикіни (монети), предмети побуту, римські написи, людські й тваринні скелети
Сучасний станчастково зруйноване кам’яним кар’єром, збереглися культурні шари, рів, оборонні стіни
Інфраструктура відсутня туристична інфраструктура; доступ обмежений, але можливий для дослідників; щорічні студентські експедиції
Вартість відвідування та доступністьнеофіційно безкоштовно; відкрите для дослідників і студентських археологічних практик
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація археологічної пам'ятки «Городище Картал»
Одеська область, Ізмаїльський район, село Орлівка
Побудувати маршрут
Розташування Городище Картал на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму
списку запланованих для відвідування місць
натиснувши на кнопку нижче
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму
списку відвіданих місць
натиснувши на кнопку нижче

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про археологічну пам'ятку «Городище Картал»
Відправити
Підписуйтесь на нас