Білівське городище — пам’ятка археології X–XI ст. поблизу Рівного. Давня фортеця на мальовничому пагорбі, ідеальна для історичних подорожей.
Археологічна пам'ятка

Білівське городище

Показати зміст
Также доступна для прочтения на русском публикация о Беловском городище

Білівське городище — це одна з наймальовничіших археологічних пам'яток України, що розташована на високому мисі поблизу села Білів, Зорянської сільської ради, Рівненського району, Рівненської області. Це пам’ятка археології національного значення, яка приваблює не лише науковців, а й численних мандрівників своїми захопливими краєвидами, що вже встигли отримати прізвисько "Рівненська Ісландія".

Опис пам’ятки

Городище було збудоване в другій половині або наприкінці X століття. Археологічні дані свідчать, що воно функціонувало переважно у XI столітті як військово-адміністративний центр. Укріплення займали стратегічну позицію на краю мису, оточеного природними перешкодами: з заходу — річковою заплавою, з півдня — глибоким яром, а з інших боків — ровом глибиною до 7 м і шириною до 25 м.

Овальна за формою площа городища (45×80 м) була обнесена валом, що зберігся подекуди до 5 метрів заввишки. На території укріплення виявлено залишки помешкань, глинобитної печі, господарських ям. Вже на початку XII століття городище втратило своє значення — центр влади перемістився до сусідньої Пересопниці.

Відео про Білівське городище

Youtube

Історія досліджень

Про Білівське городище стало відомо ще наприкінці XIX століття завдяки розкопкам численних курганів у регіоні. У 1960-х роках територію досліджували П.О. Раппопорт і В.В. Ауліх. Згодом, у 1980-х, нові дані про поселення навколо городища зібрали Б.А. Прищепа та В.С. Терський. Під час археологічних робіт знайдено численні артефакти — кераміку, зброю, прикраси, знаряддя праці. Значна частина колекції зберігається в Національному музеї історії України. Зараз городище не розкопується, але становить інтерес для подальших наукових експедицій.

Як дістатися

Городище розташоване за 32 км від Рівного. Найзручніше дістатися власним авто — від села Білів потрібно згорнути ліворуч біля хреста на узвишші та подолати підйом ґрунтовою дорогою до вершини пагорба. Громадським транспортом можна скористатися автобусом з Рівного (автостанція “Привокзальна”) до Біліва. Далі — пішки близько кілометра.

Підсумок

Білівське давноруське городище — це не лише сторінка з історії Київської Русі, а й жива пам’ять про минуле, що оживає серед зелених пагорбів і яскравих ландшафтів. Його унікальна топографія, історичне значення та природна краса роблять цю локацію справжньою перлиною Рівненщини.

Рецензія

Короткий огляд археологічної пам'ятки «Білівське городище»
Координати локації50°41'04.2"N 25°58'09.7"E
Тип пам’яткигородище
Культурна/історична доба давньоруська доба (X – XII ст.)
Час відкриттякінець XIX століття (археологічні дослідження)
Ступінь дослідженостідосліджене частково: розвідки та розкопки проводили П.О. Раппопорт (1960), В.В. Ауліх (1966), Б.А. Прищепа та В.С. Терський (1980-ті роки)
Артефакти кераміка, металеві та кістяні побутові речі, знаряддя праці, зброя, прикраси; зберігаються у Національному музеї історії України
Сучасний стандобре збережене земляне укріплення, вал до 5 м заввишки; місцева туристична атракція, популярна серед мандрівників і фотографів
Інфраструктура немає
Вартість відвідування та доступністьбезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація археологічної пам'ятки «Білівське городище»
Сторінка на Google Maps
Рівненська область, Рівненський район, село Білів
Побудувати маршрут
Розташування Білівське городище на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму
списку запланованих для відвідування місць
натиснувши на кнопку нижче
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму
списку відвіданих місць
натиснувши на кнопку нижче

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про археологічну пам'ятку «Білівське городище»
Відправити
Підписуйтесь на нас