Язловецький замок та палац в Тернопільській області
Замок

Язловецький

3
Показати зміст
Публикация о Язловецком замке также доступна на русском

Язловецький замок – унікальна архітектурна пам'ятка ХІV-XVIII століть, що знаходиться в селі Язловець (Язлівець) Чортківського району Тернопільської області. Локація для будівництва фортеці була обрана дуже мудро – верхня точка крутої гори, з трьох сторін якої протікає річка Вільховець. Окрім природних бар'єрів, замок був оточений земляним валом. Східний бік охороняв глибокий рів, що захищав найвразливішу сторону замку. Тому за стіни можна було потрапити лише через відкидний міст, це робило його практично неприступним для загарбників.

Історія Язловецького замку

У 1448 році Теодор Бучацький, відомий також як Теодорик Бучацький, розпочав спорудження замку, який включав в себе замкову стіну, двір та чотирикутну вежу. Брама була розташована на півночі замку і існує й донині. Вона була доступна через відкидний міст.

З 1550 року замок належав Юрію Язловецькому, коронному гетьману, який розширив межі замку та побудував будинок, розділяючи замок на верхню і нижню частини. Він також побудував велику і міцну оборонну вежу. В'їздна брама була переміщена до цієї вежі та знаходилась на третьому рівні споруди, що на висоті 24 метри. Міст до воріт був підвісним, підтримуваним дерев'яними стовпами. Вежа мала чотири рівні, з казематами на першому і другому рівнях, воротами та службовими приміщеннями на третьому рівні, а житловими кімнатами на четвертому. Стіни вежі були товщиною в чотири метри. Ворота прикрашені гербом Язловецьких. Також збереглися південні та західні оборонні стіни. Навколо замку були побудовані три ряди оборонних стін.

В 1643 році новим володарем замку став великий коронний гетьман - Станіслав Конєцпольський. Він зпровів роботи зі зміцнення замку, розмістив казематні укріплення в нижній частині замку, які включають два оборонні бастіони, розташовані в кутах. Верхній і нижній замки утворювали єдиний оборонний комплекс, оточений муром. Замок відбивав напади татар та облогу козацького війська, під проводом Богдана Хмельницького, в часи Визвольної війни, але в 1672 році не зміг протистояти турецькому нападу. Після взяття замку турками почалася його поступова деградація.

У 1746 році власником замку став Станіслав Понятковський, батько короля Польщі Августа III. Він разом із своїм сином Олександром провів реконструкцію нижнього замку, додавши бокові крила, які були побудовані з використанням оборонних мурів фортеці, і перетворивши замок на палац. Поряд з палацом був створений великий парк, який зберігся до сьогоднішнього дня.

Проте з XIX століття замок почав пустувати. У 1863 році останній володар замку, барон Блаженський, передав будівлю палацу під жіночий виховний заклад. В цьому році, за дозволом Папи римського, сестра-реколекціонерка Марцеліна Даровська заснувала виховний заклад, який став сестрицтвом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, відомий також як Реколеційний дім. У 2008 році в монастирі мешкало шість послушниць, які можуть провести екскурсію по нижньому замку та розповісти цікаві подробиці з його історії. В нижньому замку також є невеликий музей, а в одній із залів встановлений орган. У інших приміщеннях палацу (бокових крилах) розташований лікарняно-санаторний заклад.

Відео аерообліт замку в селі Язловець

Youtube

Легенди

Про появу назви є кілька легенд. Згідно з однією з них, назва складається з поєднання слів "яз" і "ловець". У минулому "яз" використовували для опису густого частоколу у важкодоступному місці з невиликим проходом. Це був засіб захисту від непроханих гостей, а на сторожі стояли мужні "ловці". Ця версія має логічне пояснення.

Інша легенда пов'язує назву з колись існуючим поселенням над Вільхівцем, де проживав Ясько Ловець, відомий знахар. Багато людей приходили до нього, сподіваючись на одужання. Оскільки Ловець мешкав в багатому та плідному краї, де звірі та урожай були рясними, люди вирішили оселитись тут. Недалеко від Яськової хати незабаром з'явилась ціла селищна спільнота, яку жителі назвали на честь знахаря: Язловець.

Чим зайнятися?

Язловець має довгу історію, тому окрім замку можна відвідати інші цікаві історичні пам'ятки: костел Внебовзяття Марії Магдалини, що було збудовано в 1589-1590 роки, каплицю на старому цвинтарі та каплицю Блажовських, церкву святого Миколая Чудотворця (колись вірменський храм Сурб Нікогайос) та Язловецький палац, поруч із замком.

Як доїхати

До Язловця курсують автобуси з тернопільської автостанції, на вулиці Живова, 7. Також можна орієнтуватись на містечко Бучач, звідки курсує багато автобусів до Язловця. Зручніше всього скористатись персональним автотранспортом.

Рецензія

Короткий огляд замку «Язловецький»
Координати локації48°57′25.9″ N 25°26′24.9″ E
Час будівництва перша будова 1448 рік, 16 століття перебудова
Основні будівникиКоролівство Польське
Станруїни. Палац в хорошому стані
Матеріалкамінь
Архітектурний стильфортифікаційний, палац - бароко, ренесанс
Додаткові розваги на територіївідвідання будівлі палацу, музею Марцеліни Даровської, парк
Інфраструктура на територіїнемає
Графік роботивхід всереду офіційно зачинено
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація замку «Язловецький»
Сторінка на Google Maps
Тернопільська область, Чортківський район, село Язловець
Побудувати маршрут
Розташування Язловецький на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Язловецький»
Відправити
Підписуйтесь на нас