Палац Терещенко-Уварової у селі Турчинівка Житомирської області. Відгуки відвідувачів.
Палац

Терещенко-Уварової

2
Показати зміст

Садиба побудована у стилі неоренесансу, оформлена елементами готики. Вона належала родині заможних цукрозаводчиків, меценатів Терещенків. Комплекс практично повністю викладений з теракотової цегли, в тому числі і її окремі декоративні елементи. На фасаді знаходиться родовий сімейний герб, в основі якого виділено букву «У». Інтер'єр приміщень рясніє унікальним ліпленням. Окрасою палацу є старий парк та невеликий ставок. Нині у ньому дислокується ПТУ, через що будівля підтримується у досить хорошому стані.

Опис палацу Терещенко-Уварової у селі Турчинівка

До певної міри історія садиби увібрала як світлі, і темні хвилини життя її господарів. На території комплексу у різні часи відбувалися і радісні події, і трагедії. Одні жителі у стінах комплексу ставали мудрішими та сильнішими, інші ламалися під натиском непередбачених обставин. Необхідно зазначити, що офіційно у другій половині ХІХ століття власником Турчинівки став український підприємець, цукрозаводчик – Федір Терещенко. Під його безпосереднім керівництвом у населеному пункті було зведено церкву Олександра Невського та Церковно-парафіяльну школу.

Мальовничі простори, прибережна лінія буквально надихнули магната на будівництво свого заміського будинку. Додаткового оптимізму надавала близькість майбутнього маєтку до своїх комерційних потужностей. Поступово маєток перетворився на справжню родинну твердиню, потужну фортецю, у стінах якої мешканці відчували безмежний комфорт. Після своєї смерті Федір заповів палац своїй доньці Наталії. Незважаючи на те, що він досить рано пішов із життя, а спадкоємиці було всього 4 роки, з його волі продовжилося будівництво флігеля та садибного комплексу протягом найближчих двох років. Саме так і з'явилася справжня самобутня перлина, виконана у стилі ренесансу.

Наталія, зі своїм чоловіком – ватажком дворянства Ізяслава, Сергієм Сергійовичем Уваровим, продовжила розвиток комплексу. Поступово ставок був облагороджений дубовими дошками, з'явився фонтан, яскраві клумби, а парк заграв новими фарбами. Через деякий час господарі почали рідко з'являтися у палаці. Сергій Сергійович був змушений з'являтись у найвищому столичному колі, а Наталія працювала акушеркою у київському пологовому будинку (зараз перебуває на Академіка Богомольця). Тому садиба довгий час стояла пустою. Після лютневої революції 1917 року міцна, начебто, сім'я фактично розпалася. Сергій Сергійович із дітьми поїхав до Парижа, а Наталія повернулася до свого родового маєтку.

Після приходу радянської влади графиня Уварова була змушена залишити батьківське гніздо. З собою вона забрала частину майна і більше ніколи не з'являлась у Турчинівці. До 1920 палац Уварової був практично повністю розграбований. Пізніше його віддали під потреби освіти місцевим органам самоврядування. У його стінах було засновано сільськогосподарську школу. Садиба дивом уціліла після Другої світової війни. По завершенню військових дій на її базі відкрився технікум, який з 1985 року став професійним технічним училищем №30, який працює й досі. Сьогодні комплекс у певному сенсі є віддаленим нагадуванням про колишню розкіш, багатство, яким володіла родина Терещенків.

Відео з палацу Уварової-Терещенко

Youtube

Що подивитися

Особливу увагу радимо звернути на архітектуру садиби. Загальна площа території, яку займає, становить 11 Га. По периметру комплекс оточений парканом. У парку можна побачити мальовничий ставок, набережна якого колись була оформлена дубовими дошками. Палац складається з двох будівель, що включають господарську споруду. Його стіни оформлені теракотовою цеглою. Справжньою окрасою комплексу є кругла фланкована вежа зі шпилем та еркером. Окремо необхідно зупинитись на виконанні західного та центрального фасаду, прикрашеного ризалітами.

Багато гостей комплексу відзначають майстерну кладку цегли, встановлення кронштейнів, карнизів, арок, замкового каменю та багато інших тонкощів. Ліпні елементи, у тому числі родовий герб є родзинкою усієї архітектури. Розкішно виглядає оздоблення господарської будівлі на два поверхи асиметричної форми, доповненої круглою вежею з півдня. Подібне рішення в певному сенсі повторює виконання основної будівлі комплексу. Різниця полягає хіба що у наявності повноцінного третього ярусу, оформленого дивовижними арочними віконними отворами.

Як доїхати

Палацовий комплекс знаходиться в Житомирській області, селі Турчинівка, по вулиці Житомирська, 6. Якщо їхати до нього власним автомобілем, краще вибрати автодорогу Т2309 і рухатися маршрутом Бердичів-Чуднів-Полонне-Шепетівка. Діставшись пункту призначення, знадобиться ще трохи проїхати вулицею Житомирською, аж до вхідних воріт маєтку Уварових. Альтернативою є міжміський автомобільний транспорт із Житомира у бік Бердичева, звідки потрібно буде пересісти на приміську маршрутку до Турчинівки. Від центральної вулиці села комплекс знаходиться лише за 10 хвилин пішого ходу.

Підсумок

Родовий маєток виділяється винятковим смаком, певною вишуканістю та романтикою. Комплекс вважається ідеальним зразком комбінованого стилю архітектури, у тому числі модерну та ренесансу. Засновником об'єкту є Федір Терещенко, якому, у зв'язку зі смертю, не судилося закінчити розпочату справу. Наталія Уварова завершила будівництво та стала повноправною господаркою палацу. Деякі історики називають будівлю царством червоної цегли, і це пов'язано з її зовнішнім виглядом, використовуваними матеріалами. Свою унікальність об'єкт не втратив і після світових воєн, нападок радянської влади, використання його як бази під професійне училище. Сьогодні садиба гостро потребує проведення робіт з реставрації, інакше така значуща пам'ятка архітектури може бути назавжди втрачена.

Рецензія

Короткий огляд палацу «Терещенко-Уварової»
Координати локації50°01′44.8″ пн. ш. 28°15′40.2″ сх. д.
Час будівництва 1899 - 1901 роки
Основні будівникиРосійська імперія
Станзадовільний, потребує часткового відновлення
Матеріалтеракотова цегла
Архітектурний стильнеоренесанс, модерн
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіївідповідно до інфраструктури "Турчинівського професійного ліцею"
Графік роботивідповідно до графіку роботи "Турчинівського професійного ліцею"
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація палацу «Терещенко-Уварової»
Сторінка на Google Maps
Житомирська область, село Турчинівка, вулиця Житомирська, 6
Побудувати маршрут
Розташування Терещенко-Уварової на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про палац «Терещенко-Уварової»
Відправити
Підписуйтесь на нас