Тягин
- Архітектура
- Фортеці
- Тягин
Показати зміст
Об'єкт був збудований силами турецьких завойовників ще у 14 столітті. Він простояв до кінця 19 століття і був зруйнований козаками в одному з походів. З того часу на руїнах фортеці Тягин височить пам'ятник в образі Святого Михайла, який встановлений на високому постаменті – колоні. Залишки споруди, земляних насипів, фрагменти фортеці можна побачити, якщо підійти ближче до мосту через річку. Колишню велич, військову міць вдасться відчути вже з першого погляду.
Опис фортеці Тягин
Краєзнавці, на невеликому острові, що недалеко від Тягинки, зуміли виявити останки двох старих фортець. Загальна територія локації, де стояли оборонні об'єкти, становить не менше 17 га, що вже говорить про масштабність даних будівель. Вивчення пам'ятки, яка згодом набула національного значення, відбувалося під керівництвом засновника Херсонського краєзнавчого музею. Пізніше до нього приєдналися інші фахівці, які приїжджають на місце розкопок не тільки з України, а й з-за кордону.
Більшість споруд оборонного значення, залишки яких регулярно знаходять на береговій лінії Дніпра, поблизу Тягинки відносять до часів панування на цих землях литовців та турків. Зайвим доказом є будова на острові Велике городище, засноване в 14 столітті. На той час рівних литовському замку Тягин за потужністю, розмірами, оснащеністю гармат, фортеці стін не було в радіусі кількох сотень кілометрів. Об'єкт виділявся наявністю трьох дуже високих круглих сторожових веж, рознесених по кутах містечка.
Внаслідок захоплення 1491 року, відходу підданих Литовського князівства, фортеця була кардинально перебудована кримським ханом Менглі-Гіреєм. Згодом вона стала важливим опорним пунктом, що захищає невелике містечко від частих набігів татар та інших завойовників, яких спокушали українські землі та гарний вихід до Дніпра. Серйозну спробу взяти фортецю штурмом було здійснено під проводом отамана І.Сірка у 1673 році. Через 20 років полковнику С. Палію вдалося розгромити ударний загін татар і заволодіти фортецею.
Неодноразові нападки для укріплень та їх мешканців не змогли пройти безслідно. Виснажена багаторічними війнами неприступна опора впала наприкінці 18 століття. Зрештою, фортеця Тягин була зруйнована до своєї основи і більше ніколи не відновлювалася. Лише 1992 року на місці її останків, спорудили пам'ятник українському козацтву у вигляді високої колони та постаті святого. Деякі окремі фрагменти колишнього городища, стін будівлі і досі можна знайти на березі річки, неподалік старого мосту.
Слід зазначити, що археологічні розкопки фортеці почали проводитися ще в минулому столітті і не припиняються й до сьогодні. Дослідження Малого та Великого Тягинського городища підтвердили припущення істориків щодо того, що на цих землях у 14 – 15 століттях перебували турки, татари, козаки та литовці. Фахівці археологічного інституту НАНУ впевнені, що дана локація дозволить детально вивчити побут, культуру та життя європейських, тюркських та слов'янських народів.
Чим зайнятися?
Багато хто прибуває сюди з метою побачити масивні та монументальні споруди. Насправді до уваги туристів відкривається хіба що колона з фігурою Святого Архістратига Михаїла та залишки оборонних стін, земляних валів веж біля старого мосту. Навколо відкриваються розкішні краєвиди, дивовижної краси ландшафт, зелень. Враховуючи віддалене розташування та руїни на місці колишньої фортеці Тягин, похід краще поєднати з відвідуванням інших визначних пам'яток та значних об'єктів, наприклад, біосферного заповідника Асканія-Нова, української Сахари.
Як доїхати
Комплекс знаходиться у селі Тягинка, Бериславському районі, Херсонській області. Якщо їхати сюди автомобілем зі столиці України, краще вибрати «Одеський» напрямок, трасу Е-95, повернути на автодорогу Р-06 у бік Первомайська, Вознесенська, і прямувати на Миколаїв. Потім можна вийти на трасу М14 та їхати у напрямку Херсона, за маршрутом Нової Каховки. На всю поїздку потрібно близько 9-11 години часу. Відносно просто дістатися залізничного транспорту (з центрального залізничного вокзалу) або рейсових міжміських автобусів (з центрального автовокзалу).
Підсумок
Фортеця Тягин знаходиться в однойменному населеному пункті і буквально підноситься над селом. Спочатку будову було увінчано кількома сторожовими вежами, масивними стінами, які згодом були зруйнованими. Місцеві землі регулярно переходили у розпорядження турецької, литовської, татарської влади. Пізніше до них почали виявляти інтерес козаки. Замок зазнав постійних атак аж до кінця 18 століття, що призвело до його руйнування. Все, що сьогодні залишилося для туристів – численні руїни колишньої фортеці та величний пам'ятник Святому Михайлу, встановленому на високому п'єдесталі.
Координати локації | 46°45′40.0″ пн. ш. 33°03′40.0″ сх. д. |
Час будівництва | 14-16 століття |
Основні будівники | Литовське князівство / Кримське ханство |
Стан | повністю зруйнована - встановлений пам'ятний знак |
Матеріал | камінь |
Додаткові розваги на території | відсутні |
Інфраструктура на території | відсутня |
Графік роботи | відкритий вхід |
Вартість відвідування | безкоштовно |