Старомерчанський
- Архітектура
- Палаци
- Старомерчанський
Показати зміст
Околиці Харкова ховають безліч цікавих та пізнавальних місць. Одним із таких вважається палац Старомерчанський (Шидловських). Фактично він є найкращим представником палацової паркової культури Слобожанщини. Садиба включає сам палац, ряд службових будівель і величезний величний парк. У період розквіту палацу на території знаходилися мальовничі ставки, численні фонтани, штучно створені острови. Комплекс однозначно вартий уваги.
Опис палацу Шидловських
Початок історії маєтку починається з 1677 року. Його землі протягом тривалого часу переходили від одного покоління до іншого. Необхідно відзначити, що основним бізнесом Шидловських було скотарство та виноробство. Після накопичення достатнього капіталу виникло непереборне бажання заявити про себе, свій успіх і могутність. Саме це підштовхнуло Григорія Шидловського до початку грандіозного проекту з будівництва унікального палацу у стилі Людовіка XVI. Подібний захід коштував замовнику 120 000 рублів. Цікаво, що досі ім'я архітектора, який розробив проект будівлі, не відоме. Одні історики стверджують, що авторство належить знаменитому італійцеві Бартоломео Растреллі, інші – вітчизняному фахівцю Петру Ярославському.
Полеміка щодо нюансів походження палацу Шидловських тривала кілька століть. Фактично це підтверджує певну унікальність, велич та самобутність садиби. Її особливістю є двоповерховий кам'яний будинок. Одна його частина звернена до двору з господарськими будинками та дивовижної краси палісадами, інша – невеликі сходи, якими можна спуститися до ставка. Всередині об'єкту було кілька цікавих приміщень, у тому числі бальний зал, спальні для господарів, гостей та велика домашня бібліотека. Інтер'єр приміщень вражав наявністю дорогого та якісного оздоблення.
Варто зазначити, що палацовий сад був старшим за самий маєток не менш ніж на 50 років, який був створений завдяки зусиллям українського просвітителя на зорі 18 століття. На його території було все для спокійного і комфортного відпочинку, в тому числі доглянуті альтанки, намети, затишні тіні алеї, невеликі озера. Сюди приїжджали з метою насолодитися тишею, спокоєм та шумом вітру. 1891 року територія, на якій знаходиться садиба, була оголошена заповідною, про що було видано відповідний указ Олександром III. Пов'язано це з тим, що палац фактично є одним із небагатьох комплексів, де не проводилася глобальна перебудова. Слід зазначити, що паркова зона вважалася унікальною і найстарішою серед тих, які існували на той час на території Російської імперії.
Після продажу садиби вона стрімко стала занепадати. На її території організовувалися різні підприємства, які приносили прибуток, у тому числі працював спиртовий завод, стайня, молотарка тощо. Практично всі предмети розкоші, мистецтва, матеріальні цінності, статуетки, фігурки, картини, вази та інші предмети побуту відправлені на звалище або вкрадені. Черговий грабіж спіткав маєток Шидловських у 1919 році за більшовиків. Згодом будівлю переобладнали під навчальний корпус, згодом – ветеринарний технікум, який проіснував тут аж до 1997 року. Після цього виникла реальна загроза подальшого існування комплексу. Оскільки будівля почала поступово руйнуватися, 2000 року було ухвалено рішення «закласти» всі входи та вікна. Проте вжиті заходи не дали очікуваного результату.
Відео руїн палацу Шидловських в Старому Мерчику
Чим зайнятися?
Рекомендується перед візитом до Старомерчанського палацу ознайомитись з його історією та докладним описом. Це допоможе вам по найдрібніших деталях відчути колишню могутність, значущість об'єкта. Інакше банальний перегляд палацу викличе хіба що байдужість та тугу. Однозначно необхідно побувати в церкві, що добре збереглася і відреставрована, подивитися на жертовний камінь, якому понад 2000 років. Крім цього, варто побувати біля грота і в парковій зоні. Садиба Шидловських хоч і не досить добре доглянута, проте, як і раніше, зберігає унікальну своєрідну атмосферу минулих часів, яка була закладена архітекторами та засновником палацу.
Як доїхати
Маєток Шидловських знаходиться на вулиці Театральна, будинок 1а, у селищі міського типу Старий Мерчик, Валківському районі, всього за 30 кілометрів від обласного центру. Найпростіше до нього доїхати власним автомобілем. Для цього рекомендується вибрати автодорогу місцевого значення М-03 «Київ-Харків» та прямувати до села Майського, за яким потрібно буде звернути праворуч та прямувати до точки призначення. Окрім цього до комплексу можна під'їхати і автобусами, з ДП «Холодна Гора», з вулиці Полтавський шлях, будівля 148/2. У середньому дістатися до маєтку вийде за 30-50 хвилин. Якщо вирушати з автостанції Харків АС-2, то потрібно орієнтуватися на транспорт, що прямує через Краснокутськ.
Підсумок
Історія садиби досить непроста, проте будова, як і раніше, зберігає відповідний дух, велич та атмосферу періоду 17-18 століть. Палац дивує величезною кількістю кімнат, у тому числі великою вітальнею залою, прикрашеною дивовижною ліпниною. Ключовим надбанням маєтку вважається сад, сформований віковими деревами, ставками, зеленими галявинами та містками. Загалом на його території зростає понад 30 видів дерев, у тому числі липа, ясен, дуб, клен та інші. Наступними господарями комплексу були граф Орлов-Денисов та підприємець Є.Духовський. Усе це призводило до неминучого занепаду. До кінця XX століття він став безхазяйним і почав поступово руйнуватися. В даний час споруди на території садиби потребують термінової реставрації.
Координати локації | 49°58′57″ пн. ш. 35°45′29″ сх. д. |
Час будівництва | 1777 - 1778 роки |
Основні будівники | Російська імперія (можливий архітектор Ярославський Петро Антонович) |
Стан | аварійний, потребує реставрації |
Матеріал | цегла |
Архітектурний стиль | класицизм |
Додаткові розваги на території | відсутні |
Інфраструктура на території | відсутня |
Графік роботи | відкритий вхід |
Вартість відвідування | безкоштовно |