Шувалова
- Архітектура
- Палаци
- Шувалова
Показати зміст
У затишному та дуже цікавому населеному пункті під назвою Тальне, поряд із річкою Гірський Тікич, розташувався розкішний замок графа Шувалова, який інакше багато хто називає мисливським палацом. Історичний шлях цього об'єкта неймовірно загадковий і тягнеться з далеких часів. Закінчення будівництва палацу відбулося майже 200 років тому, проте й сьогодні він продовжує радувати своєю масивністю, величністю та певною граціозністю. Слід зазначити, що нині маєток Шувалова одночасно є частиною великого парку загальнодержавного значення.
Опис мисливського палацу графа Шувалова
На жаль не кожен мешканець Черкаської області знає про існування такого гарного та незвичайного об'єкта, пам'ятника архітектури. Знаходиться він у великому районному центрі. Місце відрізняється особливим колоритом і розкішними пейзажами, які утворюються притоками Тальянки. Цікаво, що фундамент палацу Шувалова-Наришкіна зведено 1893 року. На той час споруда являла собою неймовірний замок на два поверхи, виконаний у популярному на той момент стилі епохи Відродження. Цей шедевр архітектури розташовується посередині затишного скверу. Фасад будівлі оздоблений відповідним графським гербом.
Замок створений за проектом голландського архітектора, згідно з яким було виконано три унікальні вежі та величезний балкон. Вибране оформлення будівлі навіть у наші дні легко «переміщає» відвідувачів у далеку епоху раннього Ренесансу. Серед особливостей палацу необхідно відзначити ліпнину, яка дійшла до наших днів в оригінальному виконанні.Окремо варто зупинитися на плануванні, внутрішньому облаштуванні кімнат та зали. У центрі палацу є дуже простора зала, ймовірно, призначена для прийому важливих і шанованих гостей. Житлові кімнати винесені у північну частину будівлі.
Нині маєток вважається складовою Тальнівського парку. У різні часи власниками замку були відомі сім'ї з «графським» титулом, у тому числі Наришкін, Шувалов і Потоцькі. За радянських часів тут розташовувався музей хліба. Таке рішення прийнято через виявлені на території Тального предмети трипільської культури (як кажуть історики, це найдавніша хліборобна культура у всьому світі). Сьогодні маєток Шувалова знаходиться на реставрації, проте це не зупиняє туристів від його відвідування, в тому числі в обхід охорони та чинних правил доступу до пам'ятника архітектури.
Відео палацу Наришкіна-Шувалова
Чим зайнятися у мисливському палаці графа Шувалова
Замок є неймовірно красивим місцем, особливо, якщо відвідувати його восени. Ця пора року надає подорожі додаткову загадковість та інтерес. На шляху до пам'ятника архітектури можна буде зустріти дуже цікаві об'єкти, одним з яких є костел Святої Анни, збудований у 1702 році та непогано зберігся до наших днів. Обов'язково варто побувати і в будиночку «керуючого», який нині є частиною Тальневського об'єднання поліграфістів.
Головний вхід у замок, незважаючи на випробування часом, виглядає так само розкішно і велично, як і кілька століть тому. Увійшовши до нього, потрапляєш у фойє з головними сходами. Більшість туристів вражає деяка монументальність та граціозність внутрішнього оформлення. Відразу ж наповнюєшся повагою до майстрів, які зводили ці колони, дерев'яні конструкції, оформляли склепіння та барельєфи. За допомогою парадних сходів можна потрапити на другий поверх, де на стінах нанесені ностальгічні написи із соціалістичними закликами. Цікаво, що всі кімнати розділені широкими масивними арками.
Дивлячись на віконні портали, що непогано збереглися, можна дійти висновку, що раніше вони були оброблені натуральною деревиною. У частині приміщень збереглися мармурові підвіконня. На особливу увагу заслуговують кругові сходи в вежі, які абсолютно безпечні. За наявності можливості – обов'язково варто піднятися на верх, на балкон, звідки відкриваються фантастична панорама на місто і прилеглу місцевість. До того ж тут вдасться детальніше розглянути куполи, повністю покриті мідними пластинами.
Як доїхати
Дістатися Тального можна поїздом, оскільки в місті є залізнична станція. Найкраще вибирати приміські електрички, на яких до палацу від Черкас знадобиться їхати близько 5 годин. Якщо рухатися автомобілем – доведеться подолати відстань від обласного центру трохи більше 140 кілометрів. Мешканцям України з інших областей краще будувати маршрут трасою Е-95. Не важко доїхати і на маршрутках, що відправляються з центрального автовокзалу в Тальне буквально щогодини.
Підсумок
Садиба Шувалова є унікальним різноплановим палацом, де є швейцарська резиденція, і мисливський замок. Незважаючи на те, що довгий час вона перебувала в занепаді і використовувалася під різні господарські потреби, більша частина цього дійсно пам'ятника архітектури збереглася в непоганому вигляді. Локація ідеально підходить для любителів історії рідного краю. З Києва дістатися автомобілем сюди можна за 2-3 години. Нині маєток проходить реставрацію.
Координати локації | 48°52′21″ пн. ш. 30°41′50″ сх. д. |
Час будівництва | 1902 - 1907 роки |
Основні будівники | Російська імперія |
Стан | в процесі реставрації / потребує реставрації |
Матеріал | цегла, камінь, піщаник |
Архітектурний стиль | ренесанс |
Додаткові розваги на території | відсутні |
Інфраструктура на території | відсутня |
Графік роботи | вхід в середину по домовленості |
Вартість відвідування | за вхід в середину по домовленості |