Руїни Пнівсього замку поряд з Надвірною
Замок

Пнівський

3
Показати зміст
Публикация о Пневском замке также доступна на русском

Об'єкт є унікальною історичною архітектурною пам'яткою України. У своїй історії він відіграв ключову роль у подіях, що відбувалися на Прикарпатті. Замок розташовується на невеликому піднесенні і добре проглядається з будь-якого району села Надвірна. Незважаючи на те, що від колишньої величі та міці Пнівського замку сьогодні залишилися руїни, глянувши на стіни і доторкнувшись до вцілілих конструкцій можна відчути дух минулих століть.

Опис Пнівського замку

Історія створення будови починається ще з 16 століття, з часів занепаду Галицько-Волинського князівства. У свій час, скориставшись сприятливою ситуацією, впливові польські магнати поступово окупували місцеві землі. Все це призвело до того, що у підніжжя Старгори незабаром з'явився величний замок. Його будівництво велося на замовлення польських феодалів (з угорським корінням – Куропатвами). Згодом фортеця виконувала низку досить важливих для району оборонних функцій. Фактично з неї почався розвиток населеного пункту Надвірна.

Цікаво, що у 17 столітті замок неодноразово захоплювався та зазнавав руйнувань. 1621 року піднявся бунт серед селян Прикарпаття та Карпат, яке очолював Гриня Кардаш, а 1648 року повстали козаки під проводом полковника Семена Височана. Турецький набіг у 1676 році і тривала облога замку не принесла очікуваного результату для загарбників. Їхні неодноразові спроби взяти укріплення штурмом не увінчалися успіхом, і війська змушені були відступити.

З другої половини 18 століття, після переходу замку до Сенявських, для замку настав етап запустіння. У цей період почала згасати слава великого роду, а за нею і колишня могутність неприступного замку. До середини 19 століття замок фактично виявився покинутим. Його стіни, опорні елементи опинилися в гнітючому стані. На той момент консерваційні, реставраційні та відновлювальні роботи хоч якось могли його врятувати, проте нічого з перерахованого не було.

Пнівський замок має дуже зручну та цікаву локацію. Він був важливою вузловою точкою, де перетиналися ключові торгові шляхи. Колись об'єкт використовувався як митний пункт. За невеликий проміжок часу, від моменту свого заснування, місто стало об'єктом підвищеної уваги з боку купецтва та ремісників. Відповідна тенденція позитивно позначилася на розширенні кордонів Надвірної. Поступово у місті поселявся обслуговуючий персонал споруди. У певний момент Пнівський замок виявився найпотужнішою та найзахищенішою будовою в Україні.

Основне завдання укріплення полягало у обороні населеного пункту. Тому в його конструкції кожна деталь продумана до дрібниць. Значна товщина стін, високі оглядові вежі, бійниці, виступаючі елементи дозволяли відбивати багаторазові напади з боку загарбників. Специфіка будівлі дозволяла мати гарний огляд і, при необхідності, вести обстріл у будь-якому напрямку (що веде до Пнівського замку). В'їзд до об'єкту перегороджував штучно створений рів, наповнений водою вздовж стін фортеці. Зі зворотного боку замку знаходився неприступний обрив.

Стіни замку в основному були виготовлені із каменю. У деяких місцях в основі конструкції застосовувалася червона цегла. Такі рішення дозволяли відбивати неодноразові нападки з боку турецьких військ і козаків. До початку 19 століття, внаслідок чергової руйнівної дії, замок перестав використовуватися за своїм первісним значенням. Поступово елементи будови почали «розтягувати» місцеві жителямі та використовувати як будматеріали. Нині вціліла лише північна частина укріплення та ряд веж із підземними казематами.

Необхідно відзначити, що всередині величного замку раніше знаходилося безліч підземних ходів, більша частина з яких на сьогодні засипана землею. За однією з легенд, один із тунелів вів до центральної частини міста, до «Малого замку», а в іншій провалилася значна ділянка міського ринку. Подейкують, що у замку, під час проведення реставраційних робіт, було знайдено потаємну кімнату, в якій дослідниками неодноразово були помічені привиди. Існує версія, що вони є стражами, яких мучить докори совісті за скоєні колись злочини.

Відео аерообльоту Пнівського замку

Youtube

Чим зайнятися?

Туристам надається можливість подивитися на фрагменти замку, що вціліли, оцінити всю міць і монументальність оборонної споруди. У ході ознайомлювальної екскурсії можна дізнатися історію його виникнення, побачити входи в підземні тунелі. Після екскурсії рекомендується прогулятися по околиці, насолодитися видами, що відкриваються, зробити пам'ятні фото.

Як дістатися

Замок знаходиться на Івано-Франківщині, на пагорбі, в селі Пнів, одразу за населеним пунктом Надвірна, від якого до фортеці всього 5 кілометрів ходьби. Дістатися його з Києва можна або на залізничному транспорті, або на авто. Орієнтиром є курортне місто Яремче.

Підсумок

Пнівський замок виник завдяки феодальному роду угорського походження. Земля, де він стоїть, була подарована своїм вірним васалам польським королем. Основним призначенням замку є оборонна. Відповідно до проекту, потрапити до замку можна було з боку в'їзної вежі, підйомний міст через глибокий рів, заповнений водою. Об'єкт зумів витримати неодноразові нападки.

Рецензія

Короткий огляд замку «Пнівський»
Координати локації48°37′20.8″ пн. ш. 24°33′15.7″ сх. д.
Час будівництва перша половина 16 століття
Основні будівникиПольське королівство
Станруїни
Матеріалкамінь / цегла
Архітектурний стильфортифікаційнийний замок
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіївідсутня
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
2.9
Оцінка Funtime
Ця локація була перевірена командою Funtime. Оцінки рейтингу відображають виключно особисту думку команди
Детальніше...

Контакти

Контактна інформація замку «Пнівський»
Сторінка на Google Maps
Івано-Франківська область, село Надвірне, вулиця Мусійовича
Побудувати маршрут
Розташування Пнівський на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Пнівський»
Відправити
Підписуйтесь на нас