Палац Муравйових-Апостолів біля Миргорода. Відгуки відвідувачів.
Палац

Муравйових-Апостолів

1
Показати зміст

Палац Муравйових-Апостолів був побудований наприкінці 18 початку 19 століття в стилі класицизму, проте, на жаль, зараз перебуває в жалюгідному стані. Незважаючи на те, що йому так і не було надано статусу об'єкта, що представляє архітектурну цінність, будівля користується попитом серед туристів не тільки з нашої країни, а й сусідніх держав. Палац вражає уяву відвідувачів своїм масштабом, шикарним садом та величезною територією.

Опис палацу Муравйових-Апостолів

Історія садиби розпочинається з початку визвольних воєн українського народу проти імперських загарбників під командуванням Богдана Хмельницького. У цей час селище належало полковнику Павлу Апостолу. Починаючи з 1689 року село Хомутець, де і знаходиться маєток, було вже під владою його сина - гетьмана Лівобережжя Данила Апостола, який отримав універсал від Івана Мазепи. За невеликий час населений пункт перетворився на заможне село. З'явилися теплиці, дерев'яний палац та інші будівлі.

До 1816 року, зважаючи на закінчення чоловічої лінії роду Апостолів, садиба перейшла до рук Муравйових, а саме до Івана Матвійовича. Оскільки з боку його родичів постійно доносилося невдоволення, були всі підстави чекати наступного поділу майна. Проте спадкоємець не здавався і дотримувався чітко намічених планів. На знак протесту, недоброзичливці підпалили один із будинків, знищили липову алею та доступними способами заважали нормальному життю Івана. Але, Муравйова це не бентежило. Він зумів організувати та закінчити будівництво чудового палацу, який зберігся і до наших днів.

Центральна частина фасаду будівлі була прикрашена родовим гербом, замість якого нині знаходиться непрацюючий годинник. Слід зазначити, що тут свого часу мешкали прибічники декабристського руху, люди, які у жорсткої формі домагалися пом'якшення кріпосного права та усунення влади царя. Цікаво, що Іван категорично не поділяв їх думки, проте всі три його сини – Сергій, Іполит та Матвій у подальшому стали активними прихильниками цього руху. Саме воно і стало причиною того, що вже до 1825 життя мешканців садиби стало нагадувати кошмар. Невдала спроба палацового перевороту поставила ідеологів-декабристів у складне становище.

Під час масових повстань, зокрема Чернігівського полку, Іполита було серйозно поранено з вогнепальної зброї. Не бажаючи здаватися в полон, він вважав за краще накласти на себе руки. На його могилі прихильники чинної імперської влади не дозволили родичам встановити пам'ятник. Замість нього було ухвалено рішення змонтувати імпровізовану шибеницю і вже до неї прибити іменну табличку. Сергія спіткала не менш жахлива доля. Його, пораненого, спочатку хотіли четвертувати, але йому вдалось уникнути смерті. Потім, з другої спроби, все ж таки повісили. Матвія спіткала доля каторжника.

Батькові сімейства не залишалося нічого іншого, як зникнути з очей завойовників. З цією метою під приводом хвороби йому довелося звільнитися з армії, після чого виїхати за межі імперії. Останнім нащадком роду Муравйових-Апостолів вважається Василь, у якого не було дітей. Тому, з 1866 року, через відсутність спадкоємця, садиба постійно переходила з одних рук до інших. До 1918 року палац потрапив під націоналізацію більшовиків, після чого був варварськи розграбований. Пізніше у садибі організували пункт селянської допомоги, аграрну школу, а з 1960 року почав працювати зоологічний та ветеринарний технікум.

За радянських часів у маєтку Муравйових-Апостолів намагалися створити музей. Після того, як було відкрито кімнату декабристів, її пограбували буквально наступної ночі. Починаючи з 1970 року, будівлі було надано статус історичної пам'ятки, проте архітектурної до архітектурної спадщини вона не потрапила. Саме тому доля палацу була вирішена наперед. Крім цього, багато хто говорив ще про привидів, загадкові стуки, шурхіт та інші рухи всередині, що не додавало йому привабливості. Ще більше посилила ситуацію людина, яка вирішила звести рахунки з життям прямо в садибі, на честь чого біля неї поставлено хрест.

Особливу цікавість у садибі викликає розкішний парк, який поступово створювався родом Апостолів та Муравйових. Протягом століть 77 га території постійно поповнювалися новими насадженнями. Свого часу він виглядав приголомшливо. Сьогодні інтерес до нього виявляють хіба що туристи, незважаючи на те, що тут є на що подивитися. Однією з визначних пам'яток є величезний триствольний дуб, висаджений Іваном Матвійовичем на честь своїх трьох синів.

Відео з палацу Муравйових-Апостолів

Youtube

Чим зайнятися?

Палац привертає увагу поціновувачів історії та архітектури періодів 18-19 століть. Незважаючи на аварійний стан будівлі, до нього прямує чимала кількість туристів. Необхідно відзначити, що вхід у приміщення таїть у собі масу небезпек, оскільки несучі конструкції можуть будь-якої миті обвалитися, проте це не відштовхує відвідувачів від намічених планів. Досить цікаво виглядає внутрішнє оформлення, товсті кам'яні стіни, великі віконні отвори.

Палац Муравйових-Апостолів викликає величезний інтерес з боку людей, які вірять у потойбічні сили, паралельні світи та привидів. Саме сюди вони приїжджають з ідеєю почути голоси мешканців, звуки келихів, нічний тупіт примар. Слід зазначити, що місцеві жителі навіть стали свідками зйомок популярної телевізійної передачі екстрасенсів, яка проходила на території комплексу.

Обов'язково варто завітати до палацового парку з деревами, вік яких доходить 200 і більше років. Рекомендується звернути увагу і на невелику ділянку із плодовими рослинами. За маєтком розташований мальовничий ставок, який нині потребує очищення. Палац дивує масивністю головного входу, з вежею зі складною покрівлею. Головний двір формують флігелі з кутовими будівлями. Споруда має характерні риси стилю бароко з переходом до класицизму, але без фронтонів, колонад.

Як доїхати

Палац Муравйових-Апостолів розташований у населеному пункті Хомутець, що на Полтавщині, недалеко від курортного містечка Миргород. Дістатися до нього можна рейсовими автобусами, що курсують у бік Лубнів, Пирятина, Полтави. До Миргорода досить просто під'їхати за допомогою залізничного сполучення. Від станції до палацу потрібно проїхати близько 30 хвилин на місцевих маршрутних транспортних засобах. Найшвидшим і найзручнішим варіантом вважається автомобіль, з вибором автодороги М-03, Р-42. У середньому в дорозі доведеться провести 3-4 години.

Підсумок

Садиба є батьківщиною відомих декабристів. Вона розташована у дуже гарному, мальовничому куточку Полтавської області. Будова є цінною історичною пам'яткою. Його архітектура вражає своєю величчю та пишнотою. Історія палацу досить складна та неоднозначна. Свого часу тут мешкав рід Апостолів, Муравйових, мешкали декабристи, організовувалися пункти допомоги селянам, технікуми. На жаль, неодноразові спроби відкрити на території маєтку музей не мали успіху.

Рецензія

Короткий огляд палацу «Муравйових-Апостолів»
Координати локації50°03′45″ пн. ш. 33°42′17″ сх. д.
Час будівництва 18 - 19 століття
Основні будівникиРосійська імперія
Станаварійний
Матеріалцегла
Архітектурний стильбароко, класицизм
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіївідсутня
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація палацу «Муравйових-Апостолів»
Сторінка на Google Maps
Полтавська область, село Хомутець, вулиця Декабристів
Побудувати маршрут
Розташування Муравйових-Апостолів на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про палац «Муравйових-Апостолів»
Відправити
Підписуйтесь на нас