Палац Лещинських у селі Кияниця. Відгуки відвідувачів.
Палац

Лещинських

Показати зміст

Садиба у певному сенсі є перлиною палацового будівництва Слобожанщини. Маєток у стилі неоренесансу було збудовано з ініціативи цукрозаводчика Івана Герасимовича Харитоненка. Пізніше його передали за заповітом поміщикам Лещинским. Двоповерховий комплекс вражає своїми архітектурними формами, незвичайною вежею та розкішним віковим парком. В даний час об'єкт перебуває в поганому стані та потребує проведення робіт з реконструкції. Враховуючи свій занедбаний вигляд, будова вражає зовнішньою привабливістю та багатогранністю.

Опис палацу Ліщинських

Комплекс зведений у 1890 році, за безпосередньої участі мецената Харитоненка, який скуповував місцеві землі. Тут згодом збудовано фамільний цукровий завод. Усього за 3 тижні до смерті Іван Герасимович склав акт заповіту щодо передачі всіх родючих, комерційних земель, заводу з його обладнанням та будови у власність своїй племінниці Марії Лещинській. Лісові наділи він забажав віддати синові Павлу Івановичу. Сім'я Лещинських розпорядилася своєю спадщиною досить грамотно, що виражається щонайменше у подальшому процвітанні цукрового підприємства.

Пізніше, на початку 20 століття, швидко зростаючі доходи дозволили магнатам скупити дворянські наділи, що знаходяться в безпосередній близькості до села Кияниця. У період 1911-1912 років Ліщинські активно лобіювали проект щодо будівництва залізничної гілки за маршрутом «Суджа-Юнаківка-Кияниця-Суми», усвідомлюючи перспективу отримання в подальшому для себе значного зиску. Магнати погодилися навіть віддати частину своїх земель під будівництво майбутньої магістралі, проте наміченим планам не судилося збутися. Влада побажала отримати наділи через усі володіння меценатів, на що не отримали згоди.

Багато вчених, істориків припускають, що Лещинські були першими свого часу, у Харківській губернії, власниками автомобіля (відбулося це 1900 року). Цікаво, що тоді подібна техніка коштувала шалені гроші. Пізніше автомобілі для Лещинських переросли на щось більше. Вони стали їхнім захопленням. Магнати здебільшого прославилися як затяті автомобілісти, які брали участь у великих марафонах, автопробігах Європою, Російською імперією. Подейкують, що вони офіційно були навіть членами перших автоклубів.

У радянські часи палац цукрозаводчиків використовувався під різні потреби. Тут розміщувалася музична школа, трохи згодом – туристична база, що мала всесоюзне значення. Сюди приїжджали на оздоровлення із Московської та Мурманської області. Були тут гості і з Сєвєродвінська, Крайньої Півночі. Досить колоритним на той момент було озеро, де гості комплексу воліли плавати, засмагати, кататися на човнах та катамаранах. У різні часи у господарських будинках розміщувалися заклади громадського харчування.

Усередині палац Лещинських зазнав значних змін порівняно зі своїм первісним виглядом. Це виявляється у змінах щодо оформлення просторих залів. З'явилися спеціальні номери, які більше нагадують гуртожиток або недорогий готельний комплекс. На даний момент об'єкт є власністю Сумського національного аграрного університету. Починаючи з 1979 року, офіційно палацово-парковий комплекс Лещинських визнали значущою архітектурною пам'яткою державного значення. На жаль, об'єкт вже сьогодні занепадає. Фасадні елементи, ганок, балкони та багато інших складових руйнуються.

Відео з палацу Харитоненка-Лещинських в селі Кияниця

Youtube

Чим зайнятися?

У палац Харитоненка-Лещинських приїжджають туристи з метою на власні очі познайомитися з величною архітектурою минулої епохи, колишньою чарівністю комплексу. Особливий інтерес у них викликає двоповерхова будівля, оформлена на кшталт неоренесансу, що стоїть на береговій лінії озера. Досить красиво виглядає вежа маєтку та колони з декором. Справжнім надбанням об'єкту є шикарний англійський парк, що займає територію в 56 га, де приємно буде провести час, прогулюючись тихими затишними стежками. На його території росте не менше 100 видів різних видів рослин. З протилежного боку озера багато хто зауважує, що палац виглядає дуже романтично.

Незважаючи на свою непросту історію, маєток зумів зберегти свою колишню привабливість, у певному розумінні та чарівність. Напрочуд у непоганому стані знаходяться господарські будівлі, флігель та дивовижний міст через озеро, який колись був збудований власниками садиби. Ще нещодавно всередині палацу будь-який бажаючий міг подивитися на залишки декоративної ліпнини, масивні сходи з величезними перилами, які виводили на другий поверх будівлі. З огляду на аварійний стан будівлі, на даний час зробити це неможливо.

Як доїхати

Маєток Лещинських знаходиться в населеному пункті Кияниця, всього за 30 кілометрів від міста Суми. З обласного центру дістатись села вийде як на громадському, так і особистому транспорті. У бік Юнаківки із Сум щодня ходять рейсові автобуси, що проходять через Кияницю. З Києва найкраще рухатися у Броварському напрямку, автошляхом місцевого та регіонального значення, у тому числі М-01, Н-07, Т-10-25, через Биків, Ромни, Недригайлів. Загалом у дорозі доведеться провести близько 6 години часу та проїхати понад 330 кілометрів. Хорошою альтернативою є залізничний транспорт, потяги далекого прямування, що рухаються у напрямку Сум та Харкова.

Підсумок

Комплекс сьогодні переживає не найкращі часи. Багато його приміщень, у тому числі і фасадна частина, перебувають у жалюгідному стані. Маєток поступово приходить у запустіння, повільно руйнується. Навіть з урахуванням зазначених процесів, палац продовжує захоплювати відвідувачів комплексу унікальною композиційною досконалістю, колоритом, яскравістю та незвичайним зовнішнім декором. Часткова нещодавня реставрація позитивно позначилася на стані палацу, проте її недостатньо для того, щоб привести його хоча б у задовільний стан.

Рецензія

Короткий огляд палацу «Лещинських»
Координати локації51°04′21″ пн. ш. 34°54′26″ сх. д.
Час будівництва 1890 рік
Основні будівникиРосійська імперія
Станаварійний
Матеріалцегла
Архітектурний стильнеоренесанс
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіївідсутня
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація палацу «Лещинських»
Сторінка на Google Maps
Сумська область, Сумський район, село Кияниця
Побудувати маршрут
Розташування Лещинських на мапі
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про палац «Лещинських»
Відправити
Підписуйтесь на нас