Ластівчине гніздо є одним із найбільш відвідуваних об'єктів у Криму і, мабуть, його головною пам'яткою.
Замок

Ластівчине гніздо

Показати зміст
Также доступна для прочтения на русском публикация о Ласточкином гнезде

Неймовірна популярність Ластівчиного гнізда обумовлена ​​його незвичайним, можна сказати, феноменальним розташуванням. Велична і дуже гарна споруда знаходиться буквально на обриві скелі Аврори, на висоті близько 40 метрів над рівнем моря. Мало хто знає, що саме ця монументальна споруда знаходиться на гербі прилеглого населеного пункту Гаспра. Фактично Ластівчине гніздо є візитною карткою та символом всього ПБК. Будова виконана в псевдоготичному стилі та схожа на розкішний лицарський замок, що має специфічні стрілчасті вікна, масивні стіни із зубчастими уступами.

Опис Ластівчиного гнізда

Триярусну вежу з витягнутими шпилями з моря видно за кілька кілометрів. Саме з води відкривається вся розкіш та велич даної пам'ятки архітектури. Навколо замку ходить безліч легенд, найпопулярнішою з яких є любовна історія Посейдона та Аврори. Вона полягає у відносинах між королем морів і богинею ранкової зорі, які не можна було назвати взаємними. Король стихії не знайшов нічого кращого, ніж приворожити свою обраницю за допомогою діадеми.

Посейдон пішов на хитрість, уклавши угоду з владикою вітрів Еолом, який мав закрити небосхил «важкими» хмарами для того, щоб Аврорі не вдалося прикрасити ранок прекрасною зорею. Не дало їй прокинутися вчасно, а королю моря дозволило таємно підібратися до богині з діадемою з метою здійснення задуманого. Однак, необережність Посейдона призвела до падіння корони в невелику ущелину, після чого сонце виглянуло з-за хмар і висвітлило осколки, внаслідок чого і утворився чудовий замок.

Спочатку, в 19 столітті, споруда на мисі була виконана з дерева. Ще тоді його власником став генерал, якому було передано в дар кримські землі після успішних операцій під час російсько-турецьких походів. Дещо пізніше новим власником розкішного маєтку став придворний лікар А.К.Тобін, після смерті, якого за участю дружини садиба продана купчихі з Москви. Модернізація вигляду Ластівчиного гнізда була виконана німецьким нафтопромисловцем, бароном Рудольфом фон Штенгелем. Власне, основні елементи споруди в незайманому вигляді збереглися і до наших днів.

Саме ця людина стала ініціатором будівництва кам'яної будівлі, за основу проекту якої було взято середньовічні аналоги Німеччини. Допомога у втіленні задуманого барону надав дуже талановитий радянський архітектор Л.В.Шервуд, батько якого став автором знаменитого проекту Історичного музею на Червоній площі в столиці РФ. З приходом Першої світової війни Штенгелем було ухвалено рішення про продаж маєтку поважному купцю на прізвище Шелапутін. Цікаво, що землетрус, що пройшов у 1927 році, практично не справив згубного впливу на замок, за винятком незначного обвалення балкона і декількох шпилів.

Відео Ластівчиного гнізда з квадрокоптера

Youtube

Чим зайнятися?

Познайомитися з історією Ластівчиного гнізда можна в ході однієї з екскурсій. Сам по собі замок має невеликі розміри. Його територія особливо не вражає – у довжину займає 20 метрів, ширину – 10 метрів, висоту – 12 метрів. В цілому об'єкт відрізняється особливою красою, незважаючи на свою мініатюрність. Обійти його можна лише за 3-4 хвилини, при цьому існуюча архітектура не принесе такого великого задоволення, яке, наприклад, вдасться отримати після відвідин палацу Воронцова.

Варто додати, що інтер'єр також не можна назвати розкішним і незабутнім. Усередині немає дорогих прикрас, унікальної ліпнини, масивних статуй та інших об'єктів, що запам'ятовуються. З особливостей можна відзначити хіба що старовинні каміни і балки, що непогано збереглися до наших днів, виконані з чорної деревини, які підпирають фігурки жаб. Деякий інтерес у відвідувачів викликають кілька експозицій, які з'явилися ще за створення музею.

Маса позитивних емоцій у туристів викликають пейзажі, що відкриваються, з балкону Ластівчиного гнізда. Особливо красивим здається море під час хвилювань та шторму. Неймовірно красиво палац виглядає саме з водяної гладі. Легкі архітектурні форми мають фантастичний вигляд на тлі величезної прірви. Тому всім туристам та гостям півострова обов'язково рекомендується побувати на морській ознайомчій екскурсії.

Довгий час у замку працював непоганий ресторан італійської кухні, в якому пропонувалися смачні страви та спиртні напої, що підштовхують «гарячі» голови до героїчних вчинків – стрибків у воду. Починаючи з 2011 року, зали стали використовуватися під розміщення виставкових експонатів, що дозволяють туристам познайомитися з історією становлення та розвитку ПБК. Зазначимо, що у 2011 році на території Ластівчиного гнізда проводився чемпіонат світу з акробатичних стрибків у воду.

Як доїхати

Ластівчине гніздо знаходиться на Південному березі Криму, в селищі Гаспра, всього за 10 кілометрів від одного з найкрасивіших міст півострова – Ялти. З приміського автовокзалу дістатися до замку можна маршрутним таксі під номером 27 або 32. Вийти потрібно на зупинці «Санаторій Вітрило». Окрім цього, оглянути пам'ятку можна з моря, на одному з теплоходів, що вирушають із морського вокзалу в Ялті. Плануючи поїздку на автомобілі необхідно відзначити, що в'їзд на територію комплексу заборонений, тому доведеться здійснити досить тривалий піший підйом у гору, а вартість паркування варіюється в межах 1-5 доларів. Комплекс приймає відвідувачів щодня, з 10 до 16 години, крім понеділка.

Підсумок

Ластівчине гніздо є одним із найбільш відвідуваних об'єктів у Криму і, мабуть, його головною пам'яткою. Стилістика замку дозволяє гостям півострова перенестись у середньовічні, лицарські часи. Комплекс знаходиться на прямовисній скелі, висоті 40 метрів над рівнем моря, мисі Айя-Тюдор. У різні часи замок використовувався як заміська резиденція, ресторан, червоний куточок, їдальня і музей. Будова залишилася практично незайманою після минулого землетрусу і двох світових війн. Ластівчине гніздо неодноразово ставало об'єктом проведення зйомок популярних картин, у тому числі «Синього птаха», «Десяти негренят» та «Міо, мій Міо».

Рецензія

Короткий огляд замку «Ластівчине гніздо»
Координати локації44°25′50″ пн. ш. 34°07′42″ сх. д.
Час будівництва 19-20 століття
Основні будівникиРосійська імперія
Станвідреставровано
Матеріалкамінь
Архітектурний стильпсевдоготика / неоготика
Додаткові розваги на територіїчемпіонати з стрибків в воду
Інфраструктура на територіїє місця з продажу їжі та води безпосередньо на території замку
Графік роботиВТ-НД 10:00 - 16:00
Вартість відвідуваннядля дітей = 2 y.о./ для дорослих = 4 y.о.
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація замку «Ластівчине гніздо»
Сторінка на Google Maps
Автономна Республіка Крим, Велика Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, 9
Побудувати маршрут
Розташування Ластівчине гніздо на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Ластівчине гніздо»
Відправити
Підписуйтесь на нас