Палац-садиба Куликовських у Рокитному Харківської області. Відгуки відвідувачів.
Палац

Куликовських

2
Показати зміст

У Харківській області є досить цікава історична пам'ятка архітектури, яка й досі дивує своїм класичним стилем, величчю, певною пишністю та монументальністю. Ще кілька сотень років тому на її місці красувався повноцінний ансамбль споруд. Сьогодні від такого унікального об'єкту залишився двоповерховий палац із господарською спорудою, храм Архангела Михайла та низка підземельних ходів. Територія комплексу вражає своєю доглянутістю, наявністю сучасного парку, який ще недавно вважався перлиною садового мистецтва.

Опис садиби Куликовських

Маєток знаходиться в населеному пункті Рокитне. Його можна назвати типовим поселенням Слобідської України. 1699 року село заснував Федір Григорович Донець-Захаржевський. Деякі ж історики сходяться на думці, що поява об'єкта стала можливою завдяки його батькові. Орієнтовно у цей період стали з'являтися інші поселення оборонного характеру на Слобожанщині, включаючи місто Ізюм. У центрі населеного пункту Рокитне стоїть кам'яний храм, збудований кілька століть тому, ще 1805 року. Роботами на той час керував полковник Михайло Матвійович Куликовський. Слід зазначити, що будівля дивом залишилася цілою після низки подій, включаючи світові війни, розпад СРСР.

У кроковій доступності від храму знаходиться садиба Куликовських, де зараз дислокується Рокитнянський аграрний ліцей. На вході розміщено пам'ятник гусеничному трактору, який у період з 1949 по 1979 роки виготовлявся на Харківському тракторному заводі та був фактично символом сільського господарства та будівництва комунізму. Загалом серія цієї легендарної техніки складає близько 1 мільйона екземплярів. Необхідно сказати, що історія маєтку дуже трагічна. Об'єкт неодноразово йшов «під заставу», разом із церквою, садом, прилеглими територіями комплексу та іншими матеріальними цінностями. Після смерті засновника садиби, вона була передана його дочками поміщику Андрєєву, який не мав спадкоємців.

Після його смерті, з урахуванням ситуації, що склалася, активізувалися претенденти на комплекс. Деякі робили спробу фальсифікації документів, інші шукали інші приводи, щоб заволодіти палацом Куликовських. У результаті всі спроби не увінчалися успіхом, а садиба відійшла державі. Довгий час, без господаря, вона перебувала в занепаді. Поступово стали пропадати зелені насадження, оранжерея, тварини, стайня. Зник навіть триповерховий флігель із усім майном. Певний період маєток використовувався під військову ремонтну канцелярію, пізніше в ньому розміщувався інститут, дитяча колонія, садівнича школа та аграрний ліцей. Сьогодні маєток знаходиться у доглянутому, чистому, приємному стані.

Відео палацу Куликовських

Youtube

Чим зайнятися?

На вході в комплекс гостей зустрічає інформаційна табличка, що повідомляє про те, що перед вами пам'ятник архітектури, що охороняється державою. Перші відчуття побачивши об'єкта – особливі. По обидва боки від основного будівлі знаходиться низка колон. У його архітектурі все здається елементарним та логічним. Основне, на що звертає увагу на вході - видовжену подовжену лоджію. Великі вікна пропускають всередину приміщення достатньо світла. Неймовірно стильно виглядає оздоблений карниз. Деякі бічні поверхні прикрашені пілястрами та рустами. Багато рішень виглядають не просто вдало, а вражають рівнем майстерності архітекторів того періоду.

Обов'язково варто звернути увагу на стулки дверей і віконниці, що добре збереглися. Біля входу в під'їзд – гарне, просторе подвір'я. За іншою частиною будинку знаходиться сад, в якому можна знайти навіть рідкісні породи хвойних дерев. Не варто оминати і церкву - ротонду, побудовану в класичному стилі. Саме вона стала усипальницею Куликовських. Останнє богослужіння тут відбулося 1936 року. Після цього об'єкт віддали під склад для потреб колгоспу, зберігання зерна, запасних частин важкої техніки та мінеральних добрив. Тільки на початок дев'яностих років минулого століття садиба повернулася до місцевої громади. З цього часу сюди почали приїжджати шкільні екскурсії, туристи, зокрема з-за кордону.

Як доїхати

Комплекс знаходиться в Харківській області, населеному пункті Рокитне, на вулиці Пролетарська, будинок 44, всього за 10 кілометрів від міста Мерефа. Найпростіше дістатися до об'єкту з обласного центру. Для цього достатньо вийти на станції метро «Холодна гора» та скористатися рейсовим автобусом, що рухається маршрутом №1627. Якщо їхати до комплексу на власному автомобілі – краще вибрати автодорогу міжнародного значення Е105. Вже на підході до Люботина необхідно повернути ліворуч і вийти на шосе М-29 і прямувати до самої садиби, яку неважко помітити з дороги.

Підсумок

Перебуваючи в Харківській області, обов'язково варто відвідати унікальну для свого періоду дворянську садибу Куликових, яку заслужено називають перлиною російського класицизму. Територія комплексу ще нещодавно радувала доглянутими газонами, садом, домашніми тваринами, водяним млином, численними терасами та ставками. В даний час комплекс знаходиться у власності держави та є будівлею Рокитнівського аграрного ліцею. Побувати в комплексі за бажання зможе будь-хто. Місце відмінно підходить для повільних прогулянок, туру вихідного дня.

Рецензія

Короткий огляд палацу «Куликовських»
Координати локації49°48′25″ пн. ш. 35°57′27″ сх. д.
Час будівництва 17 -18 століття
Основні будівникиКозацька держава
Станзадовільний
Матеріалцегла
Архітектурний стилькласицизм, доричний
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіїінфраструктура аграрного ліцею
Графік роботизгідно графіку роботи аграрного ліцею
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація палацу «Куликовських»
Сторінка на Google Maps
Харківська область, село Рокитне, вулиця Пролетарська, 44
Побудувати маршрут
Розташування Куликовських на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про палац «Куликовських»
Відправити
Підписуйтесь на нас