Кривченський замок в Тернопільській області
Замок

Кривченський

4
Показати зміст
Публикация о замке в селе Кривче также доступна на русском

Кривченський замок значущий об'єкт державного значення, що об'єднує в собі функції пам'ятки архітектури, оборонної фортифікаційної споруди, археологічної пам'ятки та туристичного об'єкту.

Опис Кривченського замку

Замок у Кривчі, що знаходився на Східному Поділлі, славився своєю високою обороноздатністю. Захист забезпечувався складною системою сухих оборонних ровів з трьох сторін: західної, південної та східної. Замок знаходився на крутому схилі з північної сторони, що значно ускладнювало доступ до нього. Він мав класичну прямокутну форму з наріжними баштами та арсеналом. Західний бік замку прикрашала в'їзна брама. Дана архітектурна споруда відносилась до регулярних замків і мала майже квадратну форму з баштами по кутах.

На стінах башт Кривченського замку розміщувалися бійниці на трьох рівнях, які були обладнані лучковими перемичками на двох нижніх рівнях та бійницями на третьому. Закладені отвори бійниць у підвальному ярусі башт свідчать про те, що спочатку рівень поверхні ґрунту був нижчий, а башти мали чотири поверхи. Відомо, що колись при західній стіні з боку замкового подвір'я був палац, руїни якого частково збереглися до сьогодні. Також зі східного боку замку була в'їзна башта, яка забезпечувала додатковий захист. Залишки мурів цих споруд є свідченням величності та значущості Кривченського замку.

Муровані вежі та оборонні мури замку виготовлялися з бутового каменю-вапняку, який є поширеним будівельним матеріалом у даному регіоні. Ці стіни були потиньковані вапняно-пісковим тиньком, що надавало їм додаткову міцність. Навіть залишки замкових укріплень, які дійшли до нашого часу, свідчать про масштабність будівництва, яке тривало не один рік. Місце, на якому збудували замок, було вдало вибране, оскільки дозволяло зробити його неприступним та забезпечити максимальну обороноздатність.

Відео аерообльоту Кривченського замку

Youtube

Історія Кривченського замку

Історичні джерела свідчать про те, що у 1639 році магнати Миколай-Станіслав та Войцех Контські розпочали будівництво регулярного замку на високому лівому березі річки Циганки, між двома її притоками.

У своїй історії замок у Кривче був зайнятий татарськими та турецькими військами багато разів. Після того, як була зведена нова фортеця, вона швидко стала об'єктом військових потуг. У липні 1648 року сталося одне з найвизначніших подій української історії - початок Визвольної Війни на чолі з Богданом Хмельницьким. В рамках цієї боротьби козацькі загони здійснили ряд успішних нападів на польські фортеці та замки, серед яких був і замок, який розташовувався в Кривче. Хоча поляки пізніше повернули собі контроль над замком, їхнє панування над ним було короткочасним. У своїй стратегічній вагомості замок у Кривче не мав рівних серед інших фортець на території Польщі. Саме тому, під час воєнних дій проти Туреччини, цей замок став об'єктом бажання для обох ворогуючих сторін.

На чолі Бучацької угоди між Польщею та Туреччиною у 1672 році стояв король Ян ІІІ Собеський. У результаті цієї угоди замок у Кривче разом з більшістю Поділля перейшли під контроль турецького султана. Протягом семи років територія залишалася під їх владою.

Під час повернення з Бучача до Туреччини, султан Магомет IV вирішив здійснити непередбачуваний хід та захопити замок у Кривче. Зазнавши значних пошкоджень під час облоги, замок став непридатним для використання. Тому незабаром після цього Польща повернула контроль над територією та розпочала відновлення зруйнованого замку.

В 1687 році відбулась напружена ситуація в Кривченському замку, коли татарські загони облогували поляків, які шукали притулку за мурами фортеці. На жаль, село також стало жертвою конфлікту, оскільки його було декілька разів спалено. Багато місцевих жителів потрапило у турецьку неволю, що стало одним із найбільш болісних наслідків цієї бойової акції. Внаслідок цього інциденту, польські влади змушені були змінити підхід до захисту замку, щоб зберегти село від подібних нападів у майбутньому.

У XVIII столітті загроза нападу татар і турків на Поділлі відпала, і Кривченський замок втратив своє оборонне значення, почалися реконструкційні роботи, і замок поступово перебудовувався на панський маєток. Село також розширювалося. Після поділу Польщі у 1772 році Кривче разом із Борщівщиною потрапило під владу Австрійської імперії, але в економічному відношенні відставало від розвитку корінних австрійських земель. Кривче входило до Заліщицького округу, а пізніше - до Чортківського округу.

Польський поміщик Голійовський був повновладним господарем села, аж до середини XIX століття, коли замок був проданий єврею Л. Зейдману. Він розібрав багато будівель замку для отримання будівельного матеріалу. Те що залишилось від замку постраждало в 1914 року, внаслідок боїв Першої світової війни. Не оминула й Друга світова війна територію будівлі.

У 1960-х роках на території замку була встановлена телевежа, що додала додаткових пошкоджень споруді. Незабаром замок було визнано пам'яткою архітектури та історії, і розпочалися спроби зберегти його.

У 1990-х роках було розпочато реставрацію замку, яку продовжують до сьогодні. Усі залишки оборонних мурів та башт відновлюють, а інтер'єри будують заново. Замок планують відновити як музей історії та культури, а також як готель. Завдяки зусиллям археологів, істориків та місцевої громади, Кривченський замок має шанс стати одним з головних туристичних об'єктів Борщівщини та західної частини України.

Чим зайнятися?

Туристам надається можливість оглянути фрагменти замку, які вціліли, та оцінити його міць та монументальність як оборонної споруди. Поруч з замком розташована одна з найіменитіших печер України "Кришталева", яка заслуговує на відвідування.

Як дістатися

З Тернополя можна доїхати до Борщіва на автобусі або маршрутці, які курсують з різних автовокзалів у Тернополі. Також можна скористатися послугами таксі або власного автомобіля, якщо ви володієте навичками водіння та маєте відповідні документи. Від районного центру міста Борщів до Кривче всього 15 км. З Борщева можна доїхати до села рейсовим автобусом.

Рецензія

Короткий огляд замку «Кривченський»
Координати локації48°41′59.9″ N 26°06′03.3″ E
Час будівництва 1639 рік
Основні будівникиРіч Посполита
Станчастково відреставровано
Матеріалкамінь
Архітектурний стильфортечний з елементами ренесанса
Додаткові розваги на територіївідсутні
Інфраструктура на територіїє місця з продажу їжі та води в 100 метрах від замку
Графік роботивідкритий вхід
Вартість відвідуваннябезкоштовно
Корисна публікація?
Поділіться посиланням з друзями!

Контакти

Контактна інформація замку «Кривченський»
Сторінка на Google Maps
Тернопільська область, Борщівський район, село Кривче
Побудувати маршрут
Розташування Кривченський на мапі; Data: © OpenStreetMap contributors, SRTM, GEBCO, SONNY's LiDAR DTM, NASADEM, ESA WorldCover; Maps © Tracestrack
Переглянути на мапі
Плануєте відвідати?
Збережіть це місце у своєму списку запланованих для відвідування місць натиснувши на кнопку нижче.
Вже були тут?
Збережіть це місце у своєму списку відвіданих місць натиснувши на кнопку нижче.

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про замок «Кривченський»
Відправити
Підписуйтесь на нас