Ганських
- Архітектура
- Палаци
- Ганських
Показати зміст
У Житомирській області розташований розкішний за своєю архітектурою палац, який раніше був колишньою садибою польських аристократів Ганських. Об'єкт був побудований на початку 19 століття. Його особливістю є незвичайний обраний стиль ампір. До складу резиденції входить палац, фамільна церква, кілька господарських будівель, винні льохи, одноповерхові флігелі та мальовничий парк. Локація вражає своїми масштабами, красою та величчю. Це чудове місце для відпочинку в родинному колі.
Опис маєтку Ганських
Авторство проєкту садиби, яка розташована на лівому березі річки Роставиця, належить французькому архітектору Блеріо. До палацу примикають флігелі, один з яких був збудований під кухню, інший - будинок управителя, столярну майстерню та контору. Маєток дістався Вацлаву - синові Зофії та графа Яна Ганських. Він, своєю чергою, подарував його дружині Евеліні, представниці роду Ржевуських, яка перетворила палац на справжній витвір мистецтва з білосніжними лебедями, розкішним розарієм, енергійними арабськими кіньми.
Основною рушійною силою при благоустрої маєтку для нової господині була романтика. Вік чоловіка (на 19 років старший) не давав їй спокою. Вона шукала нових стосунків, зв'язків і знайшла їх із французьким романістом Оноре де Бальзаком. Таємничі листування, нечасті зустрічі дали свої позитивні плоди. Усе це змусило Бальзака провести три роки в маєтку Ганських і зробити Евеліні пропозицію. Оскільки російські закони, при виході заміж за іноземця, вимагали передання всього майна державі, вона поспіхом оформила дарчу на свою доньку Анну.
Пізніше Евеліна і Бальзак покинули Україну, переїхали жити до Франції. Анна Ганських, через свою легковажність і молодість, не змогла впоратися з таким великим господарством і була змушена одну частину продати, другу віддати за борги. Далі зі своїм чоловіком Джорджем вона вирушила на постійне місце проживання в Париж, до Евеліни. Новим власником палацу Ганських став дядько Анни - російський генерал польського походження Адам Ржевуський. У той період у садибі проживав Наполеон Матеуш - літературний талант, учитель, якого згодом заарештували каральні загони.
Незважаючи на непросту історію, фамільний маєток продовжував "цвісти" і розвиватися аж до початку Першої світової війни. З приходом червоної армії, його було експропрійовано на користь держави і переорієнтовано під освітній заклад, а саме сільськогосподарську школу. Пізніше, перший поверх став філією аграрного інституту, другий - житлом для освітян і студентів. Порожній костел переорієнтували під спортивний зал, водночас не стали втручатися в інтер'єр і конструктивні елементи будови.
Подібна ситуація зберігалася до початку Другої світової війни, при цьому маєток не втратив свою первозданну привабливість. До 1959 року, на честь річниці, схваленого комуністичною цензурою Оноре де Бальзака, місцева влада провела відкриття кімнати - музею на честь пам'яті великого французького письменника. Уже через п'ять років почалися активні роботи з реконструкції основної будівлі комплексу. До 1994 року музей було розширено, з'явилися нові експонати, експозиції. Досить багато було зроблено для того, щоб до 200 років Бальзака маєток став ще прекраснішим.
Відео з палацу Ганських в селі Верхівня
Чим зайнятися?
Садиба порадує наявністю упорядкованої, зеленої території, доглянутими стежками, співом птахів. Особливу увагу варто звернути на архітектуру палацу Ганських, який був збудований у стилі ампір. Об'єкт має підземні ходи між основною будівлею та флігелями. Рекомендується детально вивчити специфіку архітектури прямокутної цегляної будівлі, що має портик із вісьмома і шістьма колонами, трьома ризалітами. Досить незвично виглядають ступінчасті фронтони бічних виступів, фриз. Особливого шарму будові надають пишні гірлянди з розетками і вінками.
Додатковою родзинкою архітектури є прямокутні елементи вікон у першому ярусі з трикутними сандриками. Приємні відчуття викликають горельєфи паркового та центрального фронтону. Прикраси музою з лавровим вінком на кобилі, торжество доньки Зевса над земними пристрастями справді заворожують погляд. Усе це збереглося практично в недоторканому вигляді й до наших днів. Усередині комплексу можна подивитися на ліпнину стін і стель, що робить інтер'єр більш солідним і стильним у принципі. Окремо слід зупинитися на особливостях старовинних камінів, вітражних елементів, барельєфів в античному виконанні. У бічних флігелях варто подивитись на підвали та підземні ходи, оформлені в класичному стилі. Ризаліт, дивовижні пілястри кутового типу, декорації з французького русту, напівкруглий сходовий марш, розкішний п'єдестал, просторий цокольний ярус, дверні прорізи у формі арки, величні колони - все це однозначно не залишить вас байдужими. Особливого контрасту в архітектурі вдалося домогтися завдяки центральному порталу біля входу - трикутному фронтону.
Як доїхати
Маєток Ганських розташований у Житомирській області, населеному пункті Верхівня. Якщо рухатися автомобільним транспортом, варто обрати трасу регіонального значення Р-32 (Ржищі - Біла Церква - Кременець). Дорога досить хорошої якості. Їхати необхідно до околиць Ружина, звідки слід зробити поворот у бік Верхівні (на північ). Палац знаходитиметься праворуч від траси. Приміським транспортом слід дотримуватися маршруту Бердичів - Верхівня. Маєток розташований на південній околиці села.
Підсумок
Краса, граціозність, стиль, архітектурні шедеври, прекрасний зовнішній вигляд роблять маєток справжньою перлиною України. На території маєтку Ганських нині працює освітній заклад, знаходиться музей Оноре де Бальзака. Він офіційно визнаний пам'яткою архітектури національного значення і перебуває під охороною. Локація виявиться чудовим місцем для проведення вихідних, відвідування з дітьми.
Координати локації | 49°48′07.2″ N 29°19′23.8″ E |
Час будівництва | кінець 18 століття - початок 19 століття |
Основні будівники | Російська імперія |
Стан | хороший |
Матеріал | цегла, мур |
Архітектурний стиль | ампір (архітектор Блеріо) |
Додаткові розваги на території | музей Оноре де Бальзака |
Інфраструктура на території | відповідно інфраструктури філії Житомирського агротехнічного коледжу |
Графік роботи | відповідно до графіку роботи філії Житомирського агротехнічного коледжу |
Вартість відвідування | безкоштовно |